Vali Geri Adım Attı Ferit Defnedilecek

- Yorumla

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde fuhuş ve uyuşturucu çetelerini protesto yürüyüşü sırasında çete üyelerinin ateş açması sonucu ölen Alevi genç Hasan Ferit Gedik’in cenazesi 3 gündür vali ve polis engeli sebebiyle bir türlü defnedilemiyordu. 3 gündür Armutlu Cemevi’nde bekletilen cenaze için sonunda defin izni geldi.

Bu sefer destanları yarıda kaldı

Gedik Ailesi, Gezi olaylarındaki tutumu ve çelişkili açıklamaları ile tepki toplayan Hüseyin Avni Mutlu’yu ziyaret ederek taleplerini tekrarladı ancak validen olumlu bir dönüş alamamışlardı. Başbakan’ın “Taksim’de destan yazdılar” dediği Polisin cenazeye koyduğu engeli aşmak için devreye giren CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner, Hüseyin Aygün, Melda Onur ve BDP Milletvekili Sabahat Tuncal’in tüm çabalarına karşın, yetkililer nuh diyor peygamber demiyordu. Ancak aileye müjdeli haber bugün geldi. İstanbul Valiliği 3 günlük eziyetin sonunda cenazenin defnedilmesi önündeki engelleri kaldırdığını ve izin verdiğini açıkladı.

Valilik izin verdi, barikatlar da kendiliğinden kalktı

Polisin izin vermesinin ardından ilk olarak Armutlu Mahallesi girişine kurulan barikatlar kaldırıldı. Ardından Gedik’in 3 gündür cenazesinin bekletildiği Boğaziçi Cemevi’nde bir tören düzenlendi. Törene Hasan Ferit Gedik’in ailesi, arkadaşları ve mahalleden kalabalık bir topluluk katıldı. Törene CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Melda Okur ve Aykut Erdoğdu da katıldı. Cenaze Gazi Cemevine ait bir cenaze aracına konuldu. Cenaze mahalle girişindeki polis kontrol noktasından geçerken sadece cenaze aracı ile yakınlarının bulunduğu otobüslere izin verildi. Diğer araçlar karşı yola yönlendirildi. Cenaze saat 13:30’da konvoy eşliğinde Gülsuyu’na doğru yola çıktı.

Cenaze 3 gün sonda Armutlu’dan konvoy eşliğinde Gülsuyu Mahallesine getirildi. Adı mahalleli tarafından ‘Hasan Ferit Gedik’ meydanı olarak değiştirilen yerde Gedik için tören yapıldı, helallik istendi. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı anmanın ardından Hasan Ferit Gedik’in vurulduğu yere yürüyüş yapıldı. Gedik’in cenazesi omuzlarda taşınarak vurulduğu yere getirildi. Gedik’in vurulduğu yere çiçekler atıldı. Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik oğlunun tabutunun başında gözyaşı döktü. Cenaze daha sonra toprağa verilmek üzere Gazi Mahallesine götürüldü. Mahalle çevresinde güvenlik önlemi alan polis yürüyüşü uzaktan izledi. Gülsuyu’ndaki törene CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de katıldı.

x
Yorumlar