Apple Watch ile iPhone kilidi açma

Apple, Eylül 2017’de Face ID’li iPhone X’i tanıttığında, bir 3D yüz tarama sistemi ile akıllı telefonların kilidini açmanın en kolay ve nihai yolunu getirdiklerini düşündüler. Ama bunun öngörülemeyen bir sorunu vardı: 2020’de bu başarıyı mahveden küresel bir salgın.

Geçen yılın Mart ayından itibaren, bir iPhone X veya sonraki bir modelin kilidini açmak biraz cehennem oldu çünkü sokakta maske takmak zorunda kalmak ile telefona hızlı ve kolay bir şekilde erişmek imkansızdı. Telefon ilk başta bizi taramaya çalıştı ve sonra, birkaç saniye geçince, PIN’i girmemize izin verdi. Ancak daha sonraki bir güncelleme sayesinde, Mayıs ayında Apple bu sürelerin önemli ölçüde kısaltılmasına izin verdi.

Ancak elbette, geçen yılın ilkbaharında yayınlanan yama bile Face ID’lerimizi işlevsel hale getirmeyi başaramadı, bu nedenle Apple’ın pandemi sırasında telefon kilidini açmanın bir macera olmaya devam etmemesini sağlamak için bir müttefik bulması gerekti. Ve iOS 14.5 güncellemesi sayesinde zaten buradayız.

Apple Watch ile iPhone kilidi nasıl açılır?

Şimdi iPhone ve Apple Watch’u birlikte kullanarak telefonun kilidini açacak şekilde ayarlayalım. Bir maske takalım, yüzümüzü kapatan bir eşarp ya da bir kostüm maskesinin arkasına saklanalım. Ardından cep telefonunun “Ayarlar” menüsüne gidiyoruz ve “Face-ID ve PIN” seçeneğini arıyoruz. Ardından PIN kodunu girip menüye giriyoruz.

Orada birçok işlev bulacaksınız, ancak “Apple Watch ile Kilidi Aç” seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın. Hemen altında, iPhone’a bağlı akıllı saati ve sağında etkinleştirebileceğimiz bir anahtarı görebiliriz. O menüye gittiğinizde bu fonksiyonların kapalı olarak göründüğünü doğrularsanız, önce saati güncellemeniz gerektiğinden onu etkinleştiremeyeceksiniz demektir.

iOS 14.5 ile aynı zamanda, işin diğer yarısını halleden sürüm olan watchOS 7.4 de geldi, yani Apple Watch aracılığıyla iPhone’un kilidini açmak için bu uyumluluğu ekledi. Bu yüzden sırayla gitmek için tüm cihazları güncellemek ve ardından yukarıda belirttiğimiz işlemi tamamlamak en iyisidir. Bir kez yapıldığında sokakta maske taksanız da takmasanız da umurunuzda olmayacak.

Apple Watch ile iPhone’un kilidini nasıl açabileceğinize geçmeden önce, bilmeniz gereken birkaç ön koşul vardır. En önemlisi, iOS 14.5’i veya sonraki bir sürümü çalıştırıyor olmalısınız. Bunun çalışması için diğer gereksinimler şunlardır:

  • iPhone X veya daha sonraki bir modele sahip olmak
  • Apple Watch Series 3 veya daha sonraki bir modele sahip olmak
  • iOS 14.5 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran uyumlu iPhone
  • watchOS 7.4 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Apple Watch
  • Apple Watch’ta parola kullanıyor olmalısınız.

Tüm kriterleri karşılıyorsanız ve iPhone’unuz ve Watch’unuzu güncellendiyse, nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Apple Watch’unuzda Ayarlar uygulamasını açın ve Parola’ya dokunun. Ardından Parolayı Aç’a dokunun ve parola girin.

apple-watch-iphone-kilidi-acma 1

2. iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın. Parola’ya dokunun ve Kilidi iPhone ile Aç’ı aktif edin.

apple-watch-iphone-kilidi-acma 2

3. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Aşağı kaydırın ve Face ID ve Parola‘ya dokunun. Şifrenizi girin. Apple Watch ile Kilidi Aç altında, Açık konuma geçiş düğmesine dokunun.

apple-watch-iphone-kilidi-acma 3

Bu, bir Apple Watch taktığınızda ve bir parola girmeden Mac’inizin kilidini açmak istediğinizde olanlara çok benzer. iPhone’unuz bir maske taktığınızı algıladığında, Kilit açma prosedürünün tamamlandığına dair bir bildirim göstererek Watch’unuz titreyecektir.