Ehliyeti kimlik kartına yükleme

Yeni kimlik kartları ile beraber ehliyetler kullanılabilecek. Nüfus cüzdanı ile ehliyeti birleştirmek isteyen vatandaşlar, yeni T.C. kimlik kartlarıyla beraber nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Ancak nüfus müdürlüğüne gitmeden önce yapmanız gerekenler var. Bu rehberde ehliyeti kim kartına yükleme hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylıca anlatıyoruz.

Sürücü belgesini kimliğe yükleme projesi ile beraber kimlik kartınızı aynı zamanda ehliyet olarak da kullanabilirsiniz. Yeni kimlik kartına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sürücü lisanslarını kimlik kartlarına kolayca yükleyebilir. Bunu bilgisayardan yapamazsınız, nüfus müdürlüğüne gitmeniz lazım.

Ehliyet nasıl kimlik kartına yüklenir?

Ehliyeti kimlik kartına yükletmek için yapmanız gereken adımlar sırasıyla açıklanmıştır. Devrim niteliğindeki hizmet ile beraber iki kart taşıma dönemi sona eriyor. En güncel talimatlara göre ehliyetinizi kimlik kartınıza yükletmek için yapmanız gerekenler:

1. Öncelikle yeni bir kimlik kartına ve geçerli bir ehliyete ihtiyacınız var. Bunlara sahipseniz, sonraki adıma geçebilirsiniz. Değilse, öncelikle yeni kimlik kartı almalısınız.

2. Ehliyeti kimlik kartına yükleme işlemi için nüfus müdürlüğünden randevu almalısınız. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan çalışma kapsamında çipli kimlik kartlarınıza ehliyetlerinizi yükleyebilirsiniz.

3. Randevu alma işleminizi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yer alan randevu.nvi.gov.tr adresinden “T.C. Kimlik Kartına Sürücü Belgesi Ekleme” seçeneği ile yapabilirsiniz. Dilerseniz ALO 199’u arayarak telefonla da randevu alabilirsiniz.

ehliyet-kimlik-karti 1

4. Size şu uyarıyı verecek: “Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgenizin (Yeni nesil sürücü belgesi) 01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olması gerekmektedir.” Koşulları karşılamış olduğunuzu onaylamak için “Kabul ediyorum”a tıklayın.

ehliyet-kimlik-karti 2

5. Devamında sizden bilgileriniz istenecek. Bilgilerinizi doldurun ve “Devam” butonuna basın. Sonraki ekranda sizden randevu alınacak il ve ilçe seçimi, randevu için gün ve saat seçimi ekranını doldurmanız istenecek. Tüm bunları doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilir ve randevunuzu kayıt edebilirsiniz. Ehliyeti kimlik kartıyla birleştirme işlemini tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

ehliyet-kimlik-karti 3