Aylık faiz nasıl hesaplanır?

Türkiye’de mevduat hesaplarına aylık faiz uygulanarak hesaptaki paranın miktarı aylık faiz oranında arttırılır. Mevduat hesaplarının aylık faiz hesaplaması için sabit bir formül kullanılır. Bu rehberde bir mevduat hesabı için aylık faizi nasıl hesaplayacağınızı göstereceğiz.

Aylık faiz, mevduat hesabını açtığınız güne göre belirlenen gün sayısına sahip olur. Hesabın açılış veya kapanış tarihi resmi tatile denk gelirse, hesabın vade günü daha fazla olabilir. Günlük faiz kaybı olmaması için hesabı hafta içi açmakta fayda var. İşte aylık faiz hesaplama formülü:

Aylık faiz brüt getirisi = Hesaptaki Ana Para x Aylık Faiz Oranı x Gün Sayısı / 365 / 100

Brüt faizi hesapladıktan sonra stopaj vergisini düşmeniz gerekir. Stopaj oranı 6 aya kadar vadeli olan hesaplar için yüzde 5’tir. Stopaj vergisi hesaplama formülü:

Stopaj vergisi gideri = Aylık faiz brüt getirisi – (Aylık faiz brüt getirisi x Stopaj Oranı)

Nihayet aylık faiz ham getirisi için hesaplama formülüne sıra geldi. Yukarıdaki formüllere göre bulduğunuz iki sonucu aşağıdaki gibi birbirinden çıkarmanız gerekir.

Aylık faiz ham getirisi = Aylık faiz brüt getirisi – Stopaj vergisi gideri

Örneğin şu anda aylık faiz bankalarda yüzde 16 ila 19 arasında değişiyor. 1 milyon TL için yüzde 18,40 oranında faiz oranına göre aylık faiz getirisini hesapladığımız vakit toplam 16 bin 282 TL ham faiz getirisi bulunuyor.