Minecraft’ta yatak nasıl yapılır?

Bir kişi spawn noktasının ötesini keşfetmeye karar verirse en önemli bloklardan biri olan Yataklar, oyunculara dinlenme yeri olarak belirlenmiş bir alanı seçmeleri için onların evi olması amacıyla bir yol sunar. Bu önemli öğelerden birini yapmak çok zor değil, ancak bazı bileşenleri bulmak için biraz şans gerekecek.

Minecraft oyuncuları ayrıca yataklarını farklı renklere boyayabilmeleri ve hatta ara sıra yeni bir görünüm için mevcut rengi Bleach ile soyabilmeleri sayesinde yatak odaları için seçtikleri iç tasarıma uyacak şekilde özelleştirebilirler.

Yatak Yapmak İçin Neler Gerekir?

Oyuncular, yatak (Bed) oluşturmak için 3 Ahşap Kalas (Wooden Planks) ve 3 blok Yün’e (Wool) ihtiyaç duyacaklar, bu da tarif 3 yuva genişliğinde olduğu için bir Üretim Masası (Crafting Table) kullanımını gerektirecek.

Bir Üretim Masasında, 3 yuvayı da doldurmak için alt sıra boyunca her türlü Ahşap Kalasları, hatta farklı türlerini yerleştirin. Ardından, her bir Ahşap Kalas üzerine bir blok Yün yerleştirin, ancak tarif yalnızca 3 Yün parçasının tümü aynı renkteyse işe yarayacaktır.

Yün Nereden Alınır?

Tahta Kalaslar, kesilen ağaçlardan düşen Ahşap bloklardan kolayca toplanabilirken, Yün ile karşılaşmak biraz daha zor olacaktır. Çoğu kişi koyunların güvenilir bir Yün kaynağı olduğunu zaten bilecektir, çünkü bu pasif çetelerin katledildiklerinde en az 1 Wool bloğu düşürmeleri (veya kırkılırsa daha fazla) garantilidir, ancak bu, oyuncunun bir yatak için yeterli Yün bulması için 3 koyundan alabileceği anlamına gelir. Koyunlar o kadar nadir değildir, ancak oyuncular uygun olmayan bir biyomda bulunmaları nedeniyle spawn konusunda şanssız olabilir veya bu kabarık yaratıkları bulamayabilir.

Oyuncular ayrıca Woodland Mansions, Villages ve Pillager Outposts gibi bazı doğal olarak ortaya çıkan binaların yapısal parçaları olarak Wool blokları bulabilirler. Çeşitli renkli Yün bloklar, dekorasyon veya binaların bir parçası olarak görülebilir ve ev sahiplerini üzmeden alınabilir. Yün bloklarını Sandıklarda da ganimet olarak bulmak mümkündür, bu yüzden bulduğunuz tüm bu tür kapları kontrol ettiğinizden emin olun.

Ayrıca, oyuncular yeterli String’e sahiplerse kendi Wool bloklarını yapabilirler. Bir Üretim Masasında veya birinin envanter hazırlama bölümünde, bir Yün bloğu yapmak için 4 parça İpliği bir kareye yerleştirin.

Yatak Nasıl Kullanılır?

Oyuncular Yatak ile yalnızca geceleri veya gök gürültülü fırtınalar sırasında etkileşime girebilir, ancak kullanıldığında oyunun zamanını ertesi sabaha uzatır.

Overworld dışındaki boyutlarda bir Bed yerleştirmek mümkün olsa da, oyuncular asla Nether veya End’de uyumaya çalışmamalıdır, çünkü bunu yapmak bir TNT bloğundan daha büyük yıkıma neden olabilecek büyük bir patlamanın meydana gelmesine neden olacaktır. Ancak bazı nedenlerden dolayı Köylüler bir geçitten geçerlerse başka boyutlarda sorunsuz uyuyabilirler.