Süt türleri arasındaki farklar

10 yıl geçmişten bugüne ışınlanan biri süt ürünleri reyonuna baksa, 10 yıl öncesine göre en ufak bir benzerlik bulamazdı. Demek istediğim, bugünlerde süt reyonlarında olanların yarısı süt ürünü bile değil. Eskiden, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç çeşit süt vardı: tam yağlı süt, yağsız süt ve hippiler için belki soya sütü. Bugün mü? Gittikçe daha fazla insan süt ürünlerini bitki bazlı bir diyet için terk ettikçe, seçenekler çoğalıyor.

Her türlü sütten yulaf, kaju ve bunların arasındaki her şeyden yapılan görünüşte sonsuz bir bitki bazlı “süt” dizisine kadar, seçim seçeneği oldukça geniştir. Kahvenizi hafifletmek veya mısır gevreğinizi ıslatmak için bu süt ve süt alternatiflerinden hemen hemen herhangi birini kullanabilseniz de, tat, doku ve beslenme açısından bilmeniz gereken bazı ince ve çok ince olmayan farklılıklar vardır.

Ayrıca, bitki bazlı sütlerde dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. İlave şeker ve diğer bileşenlere karşı dikkatli olun. Şekersiz bir kutu arayın. Sonunda hangi kremsi sıvıyı seçmelisiniz? Bunu, tüm süt ve süt dışı seçenekleriniz için rehberiniz olarak kabul edin.

Yağsız süt

Yağsız yağsız süt, az yağlı diyetlerin kral olduğu 90’larda çok tercih ediliyordu. Ancak artık yağın o kadar da kötü olmadığını biliyoruz. Aslında, araştırmalar yağın aslında tokluğu artırdığını gösteriyor.

Bardak başına: 80 kalori, 0 gr yağ (0 gr doymuş yağ), 125 mg sodyum, 12 gr karbonhidrat, 12 gr şeker, 12 gr fiber, 8 gr protein.

Tam yağlı süt

Yağsız sütün aksine, tam yağlı sütün tüm yağ içeriği bozulmamıştır. Bir fincan tam yağlı süt beş gram doymuş yağ içerse de (birçok uzmanın toplam kalorinizin yüzde 10’unu aşmamasını tavsiye ettiği türden), kesinlikle genel olarak sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Bardak başına: 150 kalori, 8 gr yağ (5 gr doymuş yağ), 106 mg sodyum, 12 gr karbonhidrat, 12 gr şeker, 0 gr fiber, 8 gr protein.

%2 Süt

Tam sütten daha az kalorili, ancak yağsız sütten daha fazla, yüzde 2 süt harika bir şekilde bir arada sunuluyor. Yemek pişirme söz konusu olduğunda, yediklerinizin tatlılığından tamamen ödün vermeden yağı azaltmak istediğinizde yüzde 2 harikadır.

Bardak başına: 122 kalori, 5 gr yağ (3 gr doymuş yağ), 125 mg sodyum, 12 gr karbonhidrat, 12 gr şeker, 0 gr fiber, 8 gr protein

Laktozsuz Süt

Laktoz içermeyen süt ürünleri, laktoz intoleransı olan insanlar için mükemmel bir seçenektir. Normal sütten laktozsuz süt elde etmek için laktoz (sütte bulunan ve birçok insanın midesini rahatsız eden şeker) hidrolize edilir, yani önceden sindirilir. Aksi takdirde, laktozsuz süt, normal sütte bulunan tüm iyi şeyleri (kalsiyum ve diğer besinler gibi) sunar.

Bununla birlikte, normal sütü sorunsuz sindirirseniz, laktozsuz süt için muhtemelen biraz daha yüksek para ödemeye değmez.

Bardak başına (%2 laktozsuz süt): 122 kalori, 5 gr yağ (3 gr doymuş yağ), 115 mg sodyum, 12 gr karbonhidrat, 12 gr şeker, 0 gr fiber, 8 gr protein.

Badem sütü

Piyasadaki en popüler bitki bazlı sütlerden biri olan badem sütü, kalori, yağ ve protein açısından inek sütünden önemli ölçüde daha düşüktür. Doğal olarak çeşitli vitamin ve mineraller, özellikle E vitamini açısından zengindir.

Badem sütü, yemek pişirmede ve fırınlamada işe yaramasına rağmen, hem doku hem de lezzet açısından inek sütünden daha incedir, bu nedenle kahvenin acılığını da kesmez.

Bardak başına (şekersiz): 37 kalori, 2.5 gr yağ (0 gr doymuş yağ), 173 sodyum, 1.5 gr karbonhidrat, 0 gr şeker, 0 gr fiber, 1.5 gr protein.

Kaju Sütü

Badem sütü gibi, kaju sütü de kalori ve yağ bakımından düşüktür. Kaju sütü aynı zamanda iyi bir çoklu doymamış yağ, vitamin, A ve vitamin kaynağıdır. Fındıklı, kremsi zengin bir dokuya sahip kaju sütü, smoothie’lere harika bir katkı sağlar.

Fincan başına (şekersiz): 25 kalori, 0 gr yağ (0 gr doymuş yağ), 160 mg sodyum, 1 gr karbonhidrat, 0 gr şeker, 0 gr fiber, <1 gr protein.

Yulaf Sütü

Kremsi ve aromasıyla bilinen yulaf sütü bu yıl biraz ün kazandı. Diğer birçok bitki bazlı sütten daha yüksek kalorili olmasına rağmen, aynı zamanda protein açısından da biraz daha yüksektir. Kremalı olması yulaf sütünün yüksek karbonhidrat sayısından gelir ve bu da ekstra lif sağlar.

Yulaf sütünün daha doyurucu tadı ve dokusu sayesinde, kahve dükkanlarında popüler bir bitki bazlı süt haline geldi. Kendinizi havalı hissettiğinizde bir latte ile deneyin.

Fincan başına (şekersiz): 100 kalori, 7 gr yağ (1 gr doymuş yağ), 100 mg sodyum, 9 gr karbonhidrat, 2 gr şeker, 1 gr fiber, 2 gr protein.

Pirinç sütü

Pirinç sütü, soya veya fındık alerjisi olan süt ürünleri tüketmeyen yiyiciler için popüler bir seçenektir. Doğal olarak tatlı olmasına rağmen, diğer bitki bazlı alternatifler kadar süt benzeri olmayan farklı bir tada sahiptir. Alerjiniz yoksa veya özellikle eşsiz lezzetini beğenmedikçe, muhtemelen pirinç sütü yeni tercihiniz olmayacak.

Bardak başına (şekersiz): 113 kalori, 2.5 gr yağ (0 gr doymuş yağ), 94 mg sodyum, 22 gr karbonhidrat, 13 gr şeker, 0.5 gr fiber, 0.5 gr protein.

Soya sütü

Zengin bir protein ve karbonhidrat kaynağı olan soya sütü, inek sütüne en çok benzeyen bitki bazlı alternatiftir. (Doymuş yağ oranı daha düşüktür ve genellikle takviye edilmiş olmasına rağmen doğal olarak kalsiyum içermez.)

Bardak başına: 105 kalori, 3.5 gr yağ (0,5 gr doymuş yağ), 115 mg sodyum, 12 gr karbonhidrat, 9 gr şeker, 0,5 gr fiber, 6.5 gr protein.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü yağda, özellikle doymuş yağda yüksektir, bu da ona süper kalın ve kremsi bir doku verir. Hindistan cevizi sütünün yağ içeriği onu yemek pişirmek ve fırınlamak için harika yapsa da, kendine özgü tadı, hindistan cevizini gerçekten sevmediğiniz sürece tipik olarak kahve veya tahıl gevreklerinde işe yaramadığı anlamına gelir.

Bardak başına (tam yağlı, konserve): 445 kalori, 48 gr yağ (43 gr doymuş yağ), 29 mg sodyum, 6 gr karbonhidrat, 4.5 gr protein.