Sultanbeyli’nin En Yaşlı İnsanı

- Yorumla

Sultanbeyli’nin en yaşlı insanı Ruhi Gül Çalışkan 106 yaşında. Erzurum İspir doğumlu olan Çalışkan, 1907 yılında dünyaya gelmiş. 5 çocuğu ve 20 torunu olan Çalışkan’ın ciddi bir sağlık sorunu bulunmuyor.

Erzurum’un İspir ilçesinde 1907 yılında dünyaya gelen Ruhi Gül Çalışkan Sultanbeyli’nin yaşayan en yaşlı insanı olarak kayıtlara geçirildi. Kaymakamlık Nüfus Müdürlüğü personelleri bugün Ruhi Gül Çalışkan’ı Sultanbeyli nüfusuna kaydetti ve Çalışkan artık ilçenin en yaşlı kişisi. Geçtiğimiz günlerde Sultanbeyli’de yaşayan oğlu Abu Çalışkan’ın yanına yerleşen Ruhi Gül 106 yaşında.

Oğlu Abu Çalışkan Ruhi Gül Çalışkan’ı şöyle anlatıyor:
Annemin ciddi bir sağlık sorunu bulunmuyor. Bugüne kadar sağlıklı kalmasının sırrı yediğine içtiğine çok dikkat etmesidir. Her şeyi çok ölçülü yer. Beslenmesini ne az ne fazla yapar. Bunca yıllık dinçliğini Erzurum’da yediği doğal besinlere borçlu. Hayatını hep Erzurum’da geçirdi. Sadece kısa bir süre İstanbul’a yerleşti sonrasında yeniden Erzurum’a götürdük. Beslenmesini kendisi yapıyor. Terliksiz hiçbir yere çıkmaz. Sağlığına da çok dikkat ediyor.

5 Çocuk, 20 Torun
Biz beş kardeşiz. Annemin yirmi tane torunu var. Kulakları ağır işitiyor. Bazen ara ara unutkanlık oluyor. İlaç almayı istemiyor.

x
Yorumlar