Akor şeması ve gitar tabı nasıl okunur?

Gitar çalmaya başladığınızda yapmak istediğiniz ilk şey, bir akor şemasını nasıl okuyacağınızı (ve bir gitar satın almayı) öğrenmektir. Pop, rock, blues veya başka bir müzik tarzı öğrenmek istediğinizde, bir akor diyagramını veya diğer akor notasyonlarını nasıl okuyacağınızı bilmek oldukça önemlidir.

Dışarı çıkıp bir gitar kitabı satın aldığınızda, çoğu kitap uygun şarkının akor şemalarını gösterir, ancak bunları web’de, müzik notasyonu yazılımında ve uygulamalarında da bulabilirsiniz. Başlangıçta çok sayıda şarkı çalmanızı sağlamak için sadece küçük bir akor sözlüğü edinmeniz gerekecek.

Farklı akor notasyonu türleri vardır. En geleneksel ve doğru olanla başlayacağız.

Akor Şeması

Altı dikey çizgi, gitardaki altı teli temsil eder. Soldan sağa; düşük E dize, A dize, D dize, G dize, B dize ve yüksek E dize veya ayrıca: 6., 5., 4., 3., 2. ve 1. dize olarak da adlandırılır.

Yatay üst çizgi (alt yatay çizgilerden daha kalındır) gitarın somununu gösterir. İkinci yatay çizgi 1. perdedir, ardından 2., 3., 4. ve 5. perde gelir.

gitar semasi

Siyah noktalar, sol el parmaklarınızla teli nereye bastıracağınızı gösterir.

gitar parmaklar

Noktalardaki sayılar hangi parmağın kullanılacağını gösterir.

1 = işaret parmağı

2 = orta parmak

3 = yüzük parmağı

4 = pembemsi

Gitarda “x” ve “o” ne anlama gelir?

Gitar somununun üzerindeki “x” ve “o”, bir sessiz (x) ve açık dize (o) gösterir. Bir “x”, o diziyi “sessizleştirdiğiniz” veya çalmadığınız anlamına gelir. Bir “o”, o diziyi çaldığınız anlamına gelir. Diziyi açık oynuyorsun.

Sayısal Akor Gösterimi

Akor notasyonunun başka bir yolu da sayısal bir yoldur. C majör akoru şu şekilde not edilecektir: x32010

Gördüğünüz şey aslında basmanız gereken perdeler. Soldan sağa doğru okumaya Düşük E-string, A-string, D-string, G-string, B-string ve yüksek E-string ile başlarsınız.

Solda gördüğünüz ilk şey bir “x”. Bu, düşük E-dizisini “sessizleştirdiğiniz” veya “çalmadığınız” anlamına gelir. Sonra A-dizisi üzerinde bir “3” görürsünüz, bu da A-dizisiüzerinde 3. perde anlamına gelir. Ardından D-dizisi üzerinde 2. perde, G-dizisi açık, B-dizisi üzerinde 1. perde ve son olarak yüksek E-dizisi de açık olarak çalınır.

Bir akor diyagramı oluşturmaktan çok daha kolay ve hızlı olduğu için bu tür notasyonları internette çokça göreceksiniz. Tek dezavantajı, hangi parmağın (işaret, orta, halka veya serçe parmağın) tam olarak hangi tele basması gerektiğini göremeyecek olmanızdır, ancak çoğu orta seviye gitarist için bu bir sorun değildir.

Tab Akor Gösterimi

Ve Tablature’da akor notasyonu var. TAB veya SEKME olarak da adlandırılır.

Aşağıdaki tab gösteriminin, yukarıdaki sayısal akor notasyonu ile tamamen aynı olduğunu görebilirsiniz. Tek fark, perde numaralarının artık dikey olarak görüntülenmesidir. Aşağıdan yukarıya doğru x32010 okuyacaksınız.

Tabloda Düşük E-dizesi en alt satırdır ve yüksek E-dizisi en üst satırdır, ardından B-dizisi, G-dizisi, D-dizisi ve ikinci en düşük dize A-dizisi’dir. Yine sayılar, dizeye basmanız gereken perde numaralarını gösterir.

C MAJOR AKORU e:——-0——————————————–| B:——-1——————————————–| G:——-0——————————————–| D:——-2——————————————–| A:——-3——————————————–| E:——-x——————————————–|