Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı’dan kamuoyuna açıklama

- Yorumlar

Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı Muharrem Ayının yaygın basın tarafından görmezden gelinmesi ve ülke gündeminden kaçırılarak Aleviler üzerinde ayrımcılık yapılması sebebi ile yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Muharrem Ayının tüm İslam Alemine bahşedildiğini ve başta Ramazan Ayı için günlerce yayın yapıp Muharrem Ayını görmezden gelen TRT olmak üzere istiflerini hiç bozmayan yaygın medyaya da eleştirilerde bulundu.

İşte Kartal Cemevi Başkanı değerli İsmail Saçlı’nın yazılı açıklamasının tamamı:

Hicri yılın ilk ayı olan, muharrem ayımız ve yası matem orucumuz, 15 kasım 2012 tarihi itibari ile başlamıştır.

Kitabımız, Kuran’ı Kerim der ki; “bu oruç İslam âleminin orucudur.
Tüm peygamberler ve HZ. Muhammed’e farz kılınmıştır”. İslam âleminin orucu, sadece ramazan ayı ve orucu, değildir. O halde ramazan ayında, başta devlet tv olan TRT olmak üzere, tüm kanallar günler önce ramazan programları, sohbet günleri ve eğlenceleri v.s. yapmaktadırlar. TRT ayrım yapmadan, 12 gün boyunca muharrem ayında da program yapmalıdır. Bırakınız, 12 gün program yapmayı, muharrem ayının başlangıcı ile ilgili haber dahi yapmadı.

Sanki bu oruç sadece Alevi-Bektaşilere aitmiş gibi ayrımcılık yapmaktadır. Bu da eşitlik ilkesine aykırıdır. devlet politikası da yanlı ve taraflı tutumumunu göstermiştir. Diğer kanallarda görsel ve yazılı basın, onlar da TRT gibi bu olayı görmemezlilikten gelip haber dahi yapmadılar!

Kerbela, Irak’ta bir semtin adı olmaktan çıkıp Müslümanlara yapılan katliamın, zulmün, vahşetin, şiddetin, insanlık ayıbının adıdır.

İmam hüseyin sadece peygamberimizin torunu, HZ. Ali’nin oğlu olmaktan öte zulme başkaldırıcı, haksızlığa karşı durmak, zalime biat etmemiş mazlumun yanında olmanın adıdır.

Tarihte Kerbela ve zalimler hep oldu. direnen de halk oldu. değerli dostlar Alevisi ile Sünnisi ile inanan, inanmayanı ile herkesi bu kanalları protesto etmeye davet ediyorum.

Eğlence ve evlenme programlarını, 12 gün izlemeyerek bu kanalları protesto edelim. İmam Hüseyin tarafında yani mazlumun yanında olduğumuzu gösterelim. İnancımızı, acımızı, yok sayanları bizde yok sayalım. Bu tepkimizi toplumsallaştıralım. Lanet yezite rahmet Hüseyine olsun.

Saygılarımla.İsmail Saçlı

x