Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a saldırı

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a saldırı gerçekleştirildi. Hain saldırının Sarıtaş’ın evinin önünde yapıldığı öğrenildi. Saldırı nedeniyle Kartal Cemevi’nde bugün saat 12:00’da basın açıklaması yapılacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Sarıtaş’ın evinin önünde önünü kesen motosikletli saldırgan, Sarıtaş’a yumruklu saldırıda bulunarak olay yerinden uzaklaştı. Saldırı sonucu yaralanan Sarıtaş’ın tedavi edildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kartal Cemevi’nden yapılan ilk açıklamada, “Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş evinin önünde saldırıya uğradı. Bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Bugün (06.08.222) saat 12:00’da Kartal Cemevinde başın açıklaması yapılacaktır. Tüm örgütümüzün katilimi önemlidir.” ifadeleri kullanıldı.

Alevilerden birlik olma çağrısı

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yönelik saldırının ardından Kartal Cemevi’nde basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, “Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz. Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya imza atan kuruluşlar arasında; Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı gibi vakıflar ve çeşitli sivil toplum kuruluşları yer aldı.

[webp align=”0″ credit=””]147267[/webp]

Sarıtaş’tan saldırı açıklaması

Saldırı anını anlatan Sarıtaş, “Motosikletli karşı yönden geldi. Süratim yavaştı. Motosikletli önüme kırdı. Bende durmak zorunda kaldım. Bana bir şey soracaklar zannettim. 2 kişilerdi. Öndeki kasklı, arkadaki kapüşonlu ve maskeliydi. Arkadaki indi yanıma geldi. ’15 numara neresi?’ diye sordular. Ben de geride kaldığını söyledim. Camım yarıya kadar açıktı. Sonra bana hakaret, küfür ederek yumruk atmaya başladı. Kapıyı açmaya çalıştı. Açamadı kapıyı. Sonra bir arbede yaşandı. 3-4 dakika sürdü. Ben kendimi yan koltuğa atarak ayaklarımla kendimi savunmaya çalıştım. Bana sürekli yumruk atarak darbediyordu. Ben de yaralandım. Araç durunca bir süre daha kargaşa devam etti. Aracın kornasına sürekli basılı tuttum. O sırada motosikletten inmeyen kişinin yanına giderek motora binip gittiler. Matem günlerimizde bu tür olaylar hoş olmuyor. Bizim birliğimizi dirliğimizi zedelemeye çalışan sağduyuyla bu tür insanlara fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Selami Sarıtaş’a saldırıda 9 gözaltı

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yönelik gerçekleştirilen saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri kısa sürede olayı gerçekleştirenlere yönelik operasyon düzenledi.

5 Ağustos’ta evinin önünde motosikletli saldırganların saldırısına uğrayan Sarıtaş’a saldırıyla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor.