Yalnızlık ve Sürekli Uyku Ne Kadar Tehlikeli?

Kendinizi rahat bırakmaya ve pandemi öncesi hayatınıza geri dönmekten kaçınmaya istekliyseniz, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Yalnızlık ve depresyon (ve diğer sağlık sorunları) arasında güçlü bir bağlantı vardır.

Hiç “Ayılar gerçekten doğru fikre sahip” diye düşündünüz mü? İnlerine giriyorlar, kalp atışlarını yavaşlatıyorlar ve temelde sezon için rahatlıyorlar. Cazip, gerçekten cezbedici. Ayılar ve diğer hayvanlar için hayatta kalma, bu yavaşlamaya bağlıdır ve bunu yapmak için bilinçli bir seçim bile yapmazlar; biyolojilerinde önceden belirlenmiştir.

Ama ne yazık ki, biz insanlar daha gelişmişiz. Giysilerimiz, süpermarketlerimiz, radyan ısıtmamız var. Vücudumuzun ara vermesine gerek yok. Elbette, ek dinlenmek ve genel stresinizde bir düşüş yaşamak gibi, kozaya sarılmanın, uykuyu yakalamanın ve tüm gün yatakta kalmanın belirli faydaları vardır. Ve küçük dozlarda fişten çekmek iyi olabilir.

Sürekli uyku halindeyseniz ve başka insanlarla iletişim kurmak istemiyorsanız depresyon gibi ciddi bir ruh sağlığı sorununuz olabilir. Hafife alınamayacak kadar ciddi olabilecek ama size basit görünen ruh sağlığı sorunları zamanla kendine zarar verme ve hatta intihar düşüncelerine kadar gidebilir.

İzmir Psikolog merkezi olan Nora Psikoloji Kliniği, tüm asosyal davranışlarınızda, sizin veya bir yakınınızın geliştirmekte olduğu depresif ruh hallerinde, uzman ve deneyimli online terapi yapan psikologlar ve psikoterapist kadrosu ile destekçiniz olabilir. Üstelik, yüz yüze terapi almak sizin için uygun değilse, online terapi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yalnızlığın Riskleri

Uzun süreli kış uykusu, depresyon semptomlarını kolaylaştırabilir ve şiddetlendirebilir. Yani, yatakta yorgana sarılı bir şekilde vakit geçirmek rahatlatıcı görünse de bunu uzun süre yapmak diğer aktivitelere katılma motivasyonunuzu azaltabilir. Başka bir deyişle, hareketsizlik ve motivasyon eksikliği kısır döngüsü haline gelir.

Ek olarak, mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) yalnız kalma isteğinizde rol oynayabilir. SAD ile evde kalmak isteyeceksiniz, bir çeşit tatlı karbonhidrat yeme eğiliminde olacaksınız ve ardından karışıma kilo alımını ekleyeceksiniz. Ortalama bir kadın kışın yaklaşık beş ila 10 kilo alır ve bu sadece ruh halini daha da kötüleştirir.

Duygudurum bozuklukları ve depresyon da tek risk değildir. Sosyal bağlantı eksikliği, günde 15 sigara içmek veya alkol kullanım bozukluğu kadar sağlık risklerini artırıyor.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar yalnızlık ile sadece depresyon değil, çeşitli psikiyatrik bozukluklar arasında doğrudan bağlantılar buldular. Alkol kötüye kullanımı, uyku sorunları, kişilik bozuklukları ve Alzheimer hastalığı, kendi başınıza çok fazla zaman harcamakla bağlantılıdır.

İzolasyon, fiziksel sorunlara da bağlıdır. Aynı çalışma yalnızlığın diyabete, otoimmün bozukluklara (romatoid artrit ve lupus gibi) ve kardiyovasküler hastalıklara yol açtığını gösteriyor.

Yalnız Olmanın Zararlı Olduğu Sebepler

Yalnızlığın geniş fiziksel ve zihinsel maliyetlerinin nedeni, kısmen bağışıklık tepkisini ve iltihaplanma tepkinizi nasıl etkilediğinden kaynaklanmaktadır. Tabii ki, insanlarla birlikte olmanın entelektüel ve duygusal faydaları da var. İnsan bağlantısı ve konuşma stresi azaltır. Ve çoğu zaman, arkadaşlar sadece bilgi ve deneyimler sunarak sağlık kararlarını etkiler. Bir arkadaşınızın son biyopsisi hakkında konuşmasından sonra mamografinizi tayin ettirmeyi belki hatırlarsınız.

Sosyal medya ve mesajlaşmanın kişisel etkileşim için iyi bir alternatif olduğunu düşünebilirsiniz, ancak değiller. Facebook ve Instagram’da gezinmek, bağlı hissetmenize yardımcı olmaz.

Aslında, yakın tarihli bir araştırma, yüksek sosyal medya kullanımı bildiren genç yetişkinlerin, sosyal medyayı o kadar fazla kullanmayan akranlarına göre sosyal olarak daha da izole hissettiklerini buldu.

Sosyal medya kullanımında aşırıya kaçan sevdiklerinize destek olabilirsiniz. Online psikolog hizmeti ile, kliniğe gitmeden uzman bir psikoterapistle görüşerek, sosyal medya bağımlılığı ile nasıl mücadele edeceğini öğrenebilirler. İzmir de psikolojik danışmanlık firması olan Nora Psikoloji kliniği online terapi hizmeti ile kliniğe gitmenize gerek kalmadan çevrimiçi olarak sorunlarınızı çözmeniz konusunda destekçiniz olacaktır.

Yalnızlık ve Depresyon Nasıl Yenilir?

Tüm bu verileri göz önünde bulundurarak uzmanlar, insanlarla bağlantı kurmayı teşvik ediyor. Uzmanlara göre, kalmak için en sık ortaya çıkan üç senaryo var. İşte bunlar ve onları nasıl yeniden çerçeveleyeceğiniz.

Senaryo 1: “İşten eve geldiğim an, sadece pijamalarımı giyip en sevdiğim Netflix dizilerini izlemek istiyorum.”

Neler oluyor: Film izlemek veya Netflix kendi başına olumsuz bir davranış olmasa da bunu yapmak arkadaşlarınızı veya ailenizi içerebilecek diğer etkinliklere katılma motivasyonunuzu azaltabilir. Şovları izleyerek, gerçeklikten de kaçıyorsunuz ve diğerleriyle bağlantınızı kesiyorsunuz, bu da depresif bir ruh haline katkıda bulunabiliyor.

Alternatif plan: Filmler favori bir aktiviteyse, bir arkadaşınızla sinemaya gidin ve filmden önce veya sonra bir akşam yemeği planlayın. Bu sizi evden/yataktan uzak tutacak ve beyninizi meşgul edecek film hakkında tartışmalara katılmanızı sağlayacak.

2. Senaryo: “Artık kış geldiğine göre, aldığım hemen hemen her davete hayır diyorum, hatta komşumla yürüyüşe bile çıkıyorum. Toplanmak için çok soğuk.”

Neler oluyor: Sınırlı güneş ışığı nedeniyle, zaten depresif bir ruh haline girmeye yatkınsınız, bu nedenle içeride kalarak işleri daha da kötüleştirmek istemezsiniz. Güneş ışığı varken dışarıda geçirdiğiniz zamanı azaltarak, moralinizi bozabilirsiniz.

Alternatif plan: Yaratıcı olun ve havanın sıcak olduğu zamanlarda yapılabilecek aktiviteler bulun. Vücut ısısını ve endorfinleri doğal olarak artırdığınız bir iç mekan egzersiz sınıfına katılmak, başkalarıyla bağlantı kurma motivasyonunuzu da artırabilir.

Senaryo #3: “Arkadaşlarım çok konuşkan ve dışarı çıktığımızda onlara yetişemiyorum. Kendi başıma olmayı tercih ederim.”

Neler oluyor: Kalabalık gruplarda bunalma eğilimindeyseniz, yalnız kalmak çekici görünse de bu aynı zamanda izolasyona da yol açabilir. Yalnız kalmak istiyormuş gibi hissetmenize rağmen, hepimizin insani bağlantıya ihtiyacı var, bu yüzden onu aramak önemlidir.

Alternatif plan: Hayatınızda biraz daha az şamatacı olma eğiliminde olan insanları arayın. Daha sessiz olan bir veya iki arkadaş seçin.

Konuşmaktansa etkinliklere katılmayı seven arkadaşlar, özellikle bunalmış hissettiğinizde ve başkalarının arkadaşlığından kaçınma eğiliminde olduğunuzda daha iyi bir seçim olacaktır.

Yalnızlık duygusu ile sarılmış hissediyorsanız ve bunun sizin için daha ideal olduğu fikrine sahipseniz bir uzmanla görüşmeniz gerekebilir. Herhangi bir kliniğe gitmek sizin için zor geliyorsa, online terapi yapan psikologlar yalnızlık, depresyon ve kaygı gibi psikolojik sorunlarınızı düzeltmeniz için destekçiniz olacaklardır.

İzmir de psikolojik danışmanlık hizmeti veren İzmir psikolog ve psikoterapi kliniği Nora Psikoloji kliniği tüm sorunlarınızda dilerseniz yüz yüze dilerseniz online terapi / online psikolog uygulaması ile yanınızdadır.