En başarılı büyükşehir ilçe belediye başkanları

ORC Araştırma’nın 2022 yılı en başarılı büyükşehir ilçe belediye başkanları araştırması açıklandı. ORC bağımsız araştırma şirketinin yerel yönetimlere yönelik yaptığı araştırmada yılın en başarılı ilçe belediye başkanları belli oldu.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, en başarılı ilçe belediye başkanı seçildi. Göksu aynı zamanda İstanbul’daki en başarılı belediye başkanı olmayı başardı. Göksu’yu Buca’dan Erhan Kılıç ile Osmangazi’dan Mustafa Dündar takip etti.

Araştırma sonuçlarına göre, İstanbul ilçelerinden ilk 10’da Esenler ve Eyüp olmak üzere iki AK Partili belediye başkanı yer alırken, CHP’li hiçbir belediye başkanı ilk 10’a giremedi.

En başarılı büyükşehir ilçe belediye başkanları

Araştırma sonuçlarına göre, en başarılı ilçe belediye başkanları, başarı oranlarına göre sırasıyla şöyle oldu:

  1. Tevfik Göksu (AK Parti) – Esenler – %66,4
  2. Erhan Kılıç (CHP) – Buca – %65,2
  3. Mustafa Dündar (AK Parti) – Osmangazi – %64,7
  4. K. Engin Özcan (AK Parti) – Nazilli – %63,3
  5. Fatma K. Hürriyet (CHP) – İzmit – %62,6
  6. Alper Taşdelen (CHP) – Çankaya – %62,0
  7. Utku Gümrükçü (CHP) – Çiğli – %61,7
  8. Deniz Köken (AK Parti) – Eyüp – %61,1
  9. Serdar Sandal (CHP) – Bayraklı – %60,9
  10. Mahmut Uçar (AK Parti) – Yakutiye – %60,2

Araştırma sonucunda büyükşehir belediyeleri içinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl belediyeleri için de Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, büyükşehir ilçe belediye başkanları arasında da Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksü birinci oldu.

ORC Araştırma şirketinin 12-24 Aralık 2022 tarihleri arasında, 30 büyükşehre bağlı 184 ilçede ve 51 il merkezinde toplam 20 bin 614 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma çalışmasında, vatandaşlara son 1 yılı değerlendirdiklerinde, belediye başkanlarının çalışmalarından ve hizmet kalitesinden ne düzeyde memnun oldukları ve başarılı bulup bulmadıkları soruldu.

Farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve eğitim kotalarına göre seçilen kişilere belediye başkanlarının başarıları soruldu. Araştırma sonuçlarına göre belediye başkanlarının başarı oranları tespit edildi.