Bebeğime ne zaman kitap okumaya başlamalıyım?

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara masal okumanın birçok faydası vardır. 0 ile 12 ay arasında onlara masallar anlatmaya başlamak, çocuklarınıza yapacağınız en güzel iyiliklerden biri olacaktır. Size nedenini söylüyoruz.

Bebeğinizle hikayelerin başrol oynadığı bir rutin oluşturmaya çalışmış olabilirsiniz. Çocuklara erken yaşlardan itibaren hikaye okumanın neden önerildiğini belki de anlamıyorsunuz, özellikle de onlara ne okuduğunuzu anlamıyorlarsa… Ama gerçek şu ki, göre uzmanlara göre, teşvik etmek okuma için çok önemlidir ve ne kadar erken o kadar iyidir.

Bebekler çok küçükken, muhtemelen kitabı anlamazlar ve ona dikkat etmezler, ancak parlak renkleri, büyük çizimleri, sesli veya kapaklı çizimleri severler. 4 ila 6 ay arasında, kitabı çizmek, yırtmak, emmek, atmak isteyebilirler… bu nedenle hangi malzemeden yapıldıklarını, parlak renkleri, farklı dokuları veya kafiyeli basit metinleri iyi seçmek önemlidir.

6 ila 12 ay arasında belirli resimleri, sayfaları ve hatta hikayeleri seçmeye veya tercih etmeye başlayacaktır. Ona okurken, sesleri taklit ederken, el kol hareketleri yaparken ve sayfaları çevirdiğinde, sayfadaki nesneleri işaret ettiğinde ve seslerini tekrarladığında 12 yaşından itibaren daha fazla tepki olacaktır.

Bebeğe kitap okumak için uygun yaş

Uzmanlara göre 6. aydan itibaren çocuklara hikaye okumaya başlamak için en uygun yaş kabul ediliyor. Ama bu, ebeveynlikteki her şey gibi, sadece bir yönelim. Belki de ilk sayfada kalacağınızı veya fiziksel bir kitabı olmayan bir hikaye olacağını bilerek bir rutinin parçası olarak daha erken başlayabilirsiniz.

Küvetin içine koymak için bile olan yumuşak plastik kitaplardan, farklı dokulara, seslere, parlak renklere sahip daha interaktif olanlara kadar nesneleri, ifadeleri işaret edebilir. Onlarla okumayı teşvik etmenin en harika yanlarından biri, yaratılan bağdır.

Ebeveynlerin çocuklarına okumaya ayırdıkları zaman, aynı zamanda eğlenceli ve sevecen olabilen bir mevcudiyet anıdır. Okuma aynı zamanda onlara iletişim kurmayı öğretir, kavramları eğlenceli bir şekilde tanıtır, dinleme becerilerini, hafızayı, kelime dağarcığını geliştirir. Onlara çevrelerindeki dünya hakkında bilgi verir.

Erken çocukluk döneminde okuma alışkanlığı kazandırmak, eğer bir rutin haline gelmişse, büyüdüklerinde bunu kendi başlarına da yapma ihtiyacını doğurur. Ayrıca ebeveynler ve çocuklar arasında birlikte geçirdikleri zamandan da zevk alıyorlarsa, biraz daha büyüdüklerinde de bu anların tadını çıkarmaya devam edebilirler.

Başlangıçta hikayeler kısa olmalı, 5 dakikayı geçmemelidir, çünkü tüm dikkatlerini aynı sürekli aktiviteye vereceklerdir. Çocuk büyüdükçe ve entelektüel olarak geliştikçe sürenin uzatılması tavsiye edilir. Her karaktere farklı sesler veren, pek çok ifade, yansıma içeren basit hikayeleri severler.

Erken yaşta bebeklere kitap okumaya başlamanın faydaları

Bebek olduklarından beri hikayelerle tanıştırmak, bilişsel gelişimlerini birçok yönden destekler. Anlama kapasitelerinden empatinin, yüz ifadelerinin gelişmesine kadar okuma zevkini artırırken, ebeveyn ve çocuk arasında bir bağlanma anı olduğu için duygusal bir yük içerir.

Ufaklık kendini evrenin merkezi gibi hissedecek ve bu, onun günün en sevdiği anlarından biri olacak; kardeşler olduğunda ve anne babanın sevgisini paylaşmak zorunda olduğunuzda veya aileye yeni bir üyenin gelmesi gibi evde oluşabilecek özel durumlarda da çok olumlu olacak bir şey.

Ancak küçük olan büyüdükçe çocuklara hikaye okumanın getirdiği daha pek çok fayda vardır. Hangilerinin en önemli olduğunu bulmak için çocukların hayatlarının ilk aylarından itibaren ve genel olarak çocukluk döneminde okumaya başladıklarında benimsedikleri bir dizi öğe vardır:

  • İletişimi, kelime bilgisini, kavramları öğrenmeyi geliştirir.
  • Yazmaya, hecelemeye yardımcı olur.
  • Ebeveynler ve çocuklar arasındaki aile bağını destekler.
  • Karakterleri taklit ederek ve yaratarak eğlenceli bir şekilde yapılırsa yaratıcılığı ve hayal gücünü destekler.
  • Onlara dinlemeyi, sıralarına saygı duymayı öğretir.
  • Onlara rahatlama, sakinlik ve sükunet anları sağlar.