İmamoğlu: Böyle giderse İstanbul’un beşte biri mültecilerin oylarıyla yönetilir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim gündemine dair açıklamalarda bulundu. İstanbul’daki mülteci sorununu da ele alan İmamoğlu, Sözcü TV’de çok önemli değerlendirmeler yaptı.

İstanbul’da şu anda her 12 kişiden biri Suriyeli. Diğer yabancılarla beraber sayı daha da artıyor. İstanbul’da yabancılar zamanla daha baskın hale geliyor. Duruma tepki gösteren İmamoğlu, “Böyle giderse İstanbul’un beşte biri mültecilerin oylarıyla yönetilir.” dedi.

“Türkçe bilmiyor, oy kullanıyor”

İmamoğlu, Türkçe bilmemesine rağmen oy kullanan ve A Haber’de ekranlara yansıyan Arap hakkında da yorum yaptı. İmamoğlu,

Bir vatandaş oy kullanıyor, Türkçe’nin ‘T’sini bilmiyor ve bu ülkeyle ilgili fikri yok. Bu ülkenin geçmişini bilmiyor. Bir ülke bilinci, milli birlik bilincinin olmadığı bir insana siz nasıl vatandaşlık, oy hakkı verirsiniz. Veremezsiniz kardeşim! Sen, diyorsun ki ‘git 250 bin dolar ya da 400 bin dolar ev al…’ Böyle bir mantıkla o insanlara vatandaşlık sat. Ben ev satılmasına karşı değilim ama ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının satılmasına karşıyım.” diye konuştu.

“Böyle giderse İstanbul’un beşte biri mültecilerin oylarıyla yönetilir”

İmamoğlu, İstanbul’da mültecilerin sayısının arttığını belirterek oy kullanacak vatandaşlara uyarıda bulundu. İmamoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, ya da burada izni olanlar hariç ücretsiz ulaşım yasak onlara, diye karar aldık. Son bayramda belki görmüşsünüz tramvay kuyruğunda on binlerce… Ve yüzde 99’u erkek olur mu ya bunların? Olmaz kardeşim, olmaz. Bu mutlaka denetlenmeli, aksi takdirde bu şekilde giderse 2050 yılında beş kişiden birisi İstanbul’da bugün mülteci dediğimiz vatandaşların oylarıyla yönetilir.” diye konuştu.