Kocaeli Dilovası’nda Suriyeli gerginliği

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde Suriyeli bir grubun bir esnafın köpeğini zehirlediği, ev basmaya kalktığı ve esnafı darp ettiği iddiaları üzerine halk sokağa döküldü. Olayla ilgili Kocaeli Valiliği’nden ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı.

Kocaeli yerel basınında çıkan haberlere göre, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde karşılıklı apartmanlarda yaşayan ve bir süredir aralarında gerginlik olduğu öğrenilen Türklerle Suriyeliler arasında, bir köpeğin zehirlendiği iddiasıyla kavga çıktı.

Gerginlik sonucu Suriyeli olduğu ileri sürülen bir grubun ellerinde silah ve sopalarla bir kişinin evini bastığı iddia edildi. Yaşanan olayın ardından bir araya gelen kalabalık bir grup “Ovada mülteci istemiyoruz” sloganı atarak sokaklarda tepkilerini gösterdi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, olaya karışan kişilerin yakalandığı ve sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne gönderildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Olaya karıştığı tespit edilen şahıslar yakalanmıştır. Haklarında adli işlem yapılan şüpheli şahıslar, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne deport edilmek üzere gönderilmiştir, ayrıca evcil hayvanın ölüm sebebinin tespiti amacıyla alınan numune ilgili kuruma gönderilmiştir.”

Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “Bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerde yabancı uyruklu şahısların vatandaşlarımıza ait evlere saldırdığı şeklinde görüntülerin paylaşıldığı ancak bu görüntülerdeki kişilerin yabancı uyruklu şahıslar olmadığı köpeği ölen şahıs ve yakınları olduğu tespit edilmiştir. Hiçbir vatandaşımızın evine saldırı gerçekleştirilmemiştir.” denildi.