İstanbul’da sarı humma sivrisineği istilası

İstanbul’da son günlerde sarı humma sivrisineği paniği yaşanıyor. Dang humması, chikungunya, Zika humması, Mayaro ve sarıhumma virüsleri ve diğer hastalık ajanlarını bulaştırabilen bir sivrisinek olan sarı humma sivrisineği, Afrika ve Ortadoğu’dan sonra İstanbul’da da görülmeye başlandı.

4 milimetreden 7 milimetreye kadar büyüklüğe sahip sarı humma sivrisineği veya Aedes, istilacı yapısı ile tanınıyor. İlk kez Afrika’da ortaya çıkan sarı humma sivrisineği, en çok Suriye, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerde bulunuyor. Son zamanlarda Avrupa’da ve İstanbul’da da etkisini gösteren sarı humma sivrisineği, kaşıntı ve yaralara neden oluyor.

Sarı humma sivrisineği nedir?

Sarı humma sivrisineği için bir yumurtanın yetişkin bir sivrisineğe dönüşmesi yaklaşık 7-10 gün sürer. Yetişkin dişi sivrisinekler, su hattının üzerinde, su dolu kapların iç duvarlarına yumurta bırakırlar. Sivrisinekler yumurtlamak için sadece az miktarda suya ihtiyaç duyarlar.

Yetişkin dişi sivrisinekler insanları ve hayvanları ısırır. Sivrisinekler yumurta üretmek için kana ihtiyaç duyarlar. Sarı humma sivrisineği uzun mesafe uçmaz. Bu sivrisinekler ömürleri boyunca sadece birkaç blok ötede uçarlar. Sarı humma sivrisineği yakınlarda yaşamayı ve insanları ısırmayı tercih eder. Evlerin içinde veya yakınında veya komşu ormanlarda yaşayabilirler.

Sarı humma sivrisineği İstanbul’da

İstilacı bir sivrisinek türü olan sarı humma sivrisineği, arkalarında tahriş ve kaşıntılı ısırıklar bırakır. Aslen tropik iklimlerde yaşayan Aedes sivrisineği, dünyanın hemen hemen her kıtasında bulundu ve İstanbul’a da ulaştı. Sarı humma sivrisineğinin İstanbul’a nasıl ulaştığı henüz açıklanmadı.

Küçük ve siyahtırlar, bacaklarında ve vücutlarında beyaz çizgiler vardır. Çoğu insanın alıştığı sivrisineklerin aksine, göller veya akarsular gibi daha büyük su kütlelerinin yakınında, genellikle daha sıcak yerlerde kalan Aedes, gölgeli alanların tadını çıkarır ve minimum miktarda suyla üreyebilir.

Sarı humma sivrisineğinden nasıl korunulur?

Bunun da ötesinde, Aedes özellikle daha agresiftir. Diğer memeliler veya kuşlar yerine insanları ısırmayı tercih ederler ve ısırıkları giysilerden geçebilir. Genellikle bir kez yerine hızla saldırırlar. Ayrıca gün boyunca avlanan diğer sivrisineklerin geleneksel sabah erken/akşam erken alışkanlıklarına bağlı kalmazlar.

Gölgeli yerlerde dolaşmayı severler, bu nedenle dışarı çıkıp rahatlamak istiyorsanız ve balkonda koltuğunuzun yanında bitkiler varsa, muhtemelen sivrisinekleriniz de oradadır. Daha istilacı olsalar da, Aedes zayıf uçuculardır, bu nedenle ısırıklarının çoğunun bacaklarınızda olduğunu fark etmiş olacaksınız.