Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Ücretli öğretmen, kadro eksikliği oluşması sonucunda derse giren, kadroda olmayan öğretmenlere denir. Ücretli öğretmenlik başvurusu E-devlet üzerinden yapılır. E-devlet sisteminde giriş yaptıktan sonra hizmet arama çubuğuna ‘’Ücretli Öğretmenlik Başvurusu’’ yazarak ‘’MEB Ücretli Öğretmenlik Başvurusu’’ seçeneğini tıklayın. Ardından eğitim bilgileri ile KPSS puanını seçerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ön kayıt işlemi yapılmış olacaktır. Görevlendirme geldiğinde telefon ile aranırsınız. Gerekli evrakları teslim ederek kesin kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Formasyonunuz varsa ve köy okulunda çalışmak istiyorsanız ilgili kutucukları işaretlemeyi unutmamalısınız.

Adayların ücretli öğretmenlik yapabilmesi için en az önlisans mezunu olması gerekmektedir. Öncelik eğitim fakültesi mezunu ve formasyonu olan adaylarındır. Daha sonra formasyonu olmayan lisans ve önlisans mezunları tercih edilir. Başvuran adayların hepsi eğitim mezunu ya da formasyonu olan kişilerse KPSS puanı en yüksek olan aday tercih edilir.

Ücretli Öğretmenlik çalışma şartlarına bir bakalım.

  • Görevlendirme süresince yerinize kadrolu bir öğretmen atanırsa görevlendirmeniz biter.
  • Ücretli öğretmenlerin maaşı girilen ders sayısına göre değişiklik göstermektedir.
  • Tatil günlerinde maaşlar kesintiye uğrar.

Ücretli Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Ücretli öğretmenlerin maaşı girilen ders saatine göre değişiklik göstermektedir. Tatil günlerinde de kesintiye uğradığı için dini ve milli bayramlara göre aylık ücretli öğretmen maaşı değişir. Ücretli öğretmenler 5 ders saatine 1 ders saati ilave ücret alır. Örneğin, haftada 10 saat derse giren bir ücretli öğretmen 12 ders saati, 30 saat derse giren ücretli öğretmen 36 ders saati kadar ücret almaktadır.

Yeni Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

2023 Temmuz ayı itibariyle ücretli öğretmen ders saati ücretine de zam geldi. Yeni yapılan değişiklik doğrultusunda ücretli öğretmenlerin ders saati ücreti 75,15 TL oldu.

Yeni ücretli öğretmen maaşları ders saatine göre şu şekilde hesaplanır:

  • 35 saat derse giren ücretli öğretmen maaşı 12.625,2 TL
  • 30 saat derse giren ücretli öğretmen maaşı 10.821,6 TL
  • 25 saat derse giren ücretli öğretmen maaşı 9.018 TL
  • 20 saat derse giren ücretli öğretmen maaşı 7.214,4 TL
  • 15 saat derse giren ücretli öğretmen maaşı 5.410,8 TL

Görevlendirme yapılan okuldaki öğretmen ihtiyacına bağlı olarak ücretli öğretmenlerin alacağı ders saati değişir. Ders saati değiştiğinde de ücretli öğretmen maaşı değişiklik gösterir. En yüksek ve en düşük ücretli öğretmen maaşı ile ilgili detaylı bilgi için Kariyer.net adresini ziyaret edebilirsiniz.