AK Parti’de İstanbul için Mehmet Sekmen, Kartal için Savcı Sayan

Ekrem İmamoğlu’na karşı kazanacak aday arayışları devam eden Ak Parti’de ibre Mehmet Sekmen’e döndü. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini örnek alan ve İstanbul’da sert bir seçim dönemi ile kazanabileceğini düşünen kurmaylar, yumuşak adaylar yerine Mehmet Sekmen ile yola çıkmak istiyor.

İstanbul adaylığına yeşil ışık yakan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Hakkımda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacağım şeklinde çıkan haberler beni mutlu etti. Partim ve liderim layık görürse yeni verilecek her görevi layığı ile yapmaya hazırım” dedi.

Öte yandan, Ağrı Belediye Başkanlığı görevinden milletvekilliği adaylığı için ayrılan Savcı Sayan ise boşta kaldı. Kurmaylar Sayan’ın İstanbul’da uygun görülecek bir ilçe belediye başkanlığı adaylığında değerlendirilmesi için genel merkeze baskı yapıyor. Sayan’a İstanbul’dan iki ilçenin önerildiği ve bu ilçelerin Esenyurt ve Kartal olduğu konuşuluyor.

Kartal’da ise uzun süredir seçim kazanamayan AK Parti’nin umudu daha da azaldı. Kurmayların durumu fark ettiği ve Kartal’da kazanacak aday çıkarmak istediği belirtiliyor. CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesiyle Kartal’daki Erzincanlı nüfustan dolayı Kartal’ı isteyen Emir Sarıgül de devre dışı kaldı ve Kartal’da Gökhan Yüksel’in yeniden adaylığı son anketlere göre vatandaşların da memnun olmasından dolayı kesin olarak görülüyor.

Bu durum AK Parti’nin işini daha da zora soktu. Gökhan Yüksel’e karşı Kartal içinden kazanacak aday bulamayan kurmayların çare olarak Savcı Sayan’ı önerdikleri söyleniyor. Savcı Sayan’ın ise Kartal için şartlı evet dediği kaydedildi ve son kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceği belirtildi.