Ali Kılıç’ın yerine Maltepe adayı kim olacak?

Son gelişmelerin ardından kulisler alev aldı, Maltepe için belediye başkan adayları merak ediliyor. Ali Kılıç’ın yerine belediye başkanı olmak için CHP, AK Parti ve MHP’den önemli isimler aday adaylığı için öne atılmaya hazırlanıyor.

AK Parti’nin Maltepe adayı kim olacak?

2019 yerel seçimlerinde MHP’den aday gösteren AK Parti, hedeflediği sonuca ulaşamadı ve Maltepe’de Ali Kılıç yeniden belediye başkanı seçildi.

2024 yerel seçimleri için işleri sıkı tutan AK Parti teşkilatları, Maltepe’den kesin olarak AK Partili bir ismin aday gösterilmesini istiyor. AK Parti’nin adayının Rizeli bir müteahhit olacağı söyleniyor.

MHP’nin Maltepe adayı kim olacak?

MHP, 2023 genel seçimlerinde olduğu gibi “üç hilali” oy pusulalarına koymaya kararlı. MHP’nin İstanbul’un ilçelerinden ve özellikle 2019 seçimlerinin rövanşının alınması için Maltepe’den aday çıkarmak istediği konuşuluyor.

Ancak 2019 seçimlerinde olduğu gibi AK Parti ve MHP’nin bazı ilçeleri paylaşarak seçim işbirliğine gitmesi de ihtimal dahilinde. Bu durumda MHP’nin 2019’a nazaran oylarını arttırdığı için daha fazla ilçe talep edeceği konuşuluyor.

Bu ilçelerin AK Parti’nin uzun yıllardır kaybettiği ve kazanma ihtimali olmayan Kartal, Beylikdüzü, Sarıyer ve Avcılar gibi ilçeler olması bekleniyor.

CHP’nin Maltepe adayı kim olacak?

CHP’de ise kurmaylar Maltepe’yi riske atmak istemiyor. Bu nedenle Ali Kılıç’ın yerine gösterilecek adayın mutlaka özenle seçilmesi bekleniyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ayrı bir önem verdiği Maltepe’de bu dönem sevilen ve sürpriz olarak görülen bir ismin aday gösterilmesi bekleniyor. CHP’nin adayının Sivaslı bir iş adamı olacağı söyleniyor.