CHP’nin İstanbul planı belli oluyor

38. olağan kurultayı tamamlayan CHP’de MYK ve gölge kabinenin de oluşturulmasıyla sıra 2024 yerel seçimlerinde halka sunulacak belediye başkanı adaylarının belirlenmesine geldi.

CHP’de belediye başkanlığı ve meclis üyeliği adaylıkları ay sonu başlıyor ve Aralık ayı boyunca sürecek. Peki CHP’nin İstanbul planı nedir? İstanbul İttifakı yeniden kurulacak mı?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, başta İstanbul olmak üzere 11 büyükşehir belediyesini koruyup, daha fazla belediye almak istiyor. Özel’in İstanbul ittifakını yeniden kurmak için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile önümüzdeki günlerde görüşmesi bekleniyor.

CHP’nin İstanbul adayları kimler?

Belediye başkanlarının belirlenme sürecinde CHP’nin son 20 yılda elde ettiği ilçe belediyelerinin sayısı bakımından yeni bir rekor kırması beklenen İstanbul’a çevrildi. CHP’nin İBB adayı yeniden Ekrem İmamoğlu olacak. Peki ilçelerde durum ne?

Özellikle CHP’nin yeni kazanması beklenen ilçelerde başkan adaylıkları konusunda yoğun rekabet yaşanırken, yeniden aday yapılması beklenmeyen bazı başkanların yerine de çok aday var.

CHP’nin kazanması beklenen Eyüpsultan, Üsküdar, Çatalca, Beyoğlu, Silivri, Tuzla, Bahçelievler ve Fatih belediyelerine adaylık için büyük ilgi görülüyor.

CHP’de yeniden aday gösterilmesi beklenmeyen belediye başkanlarının Maltepe, Adalar, Ataşehir, Bakırköy, Şişli, Avcılar ve Esenyurt olacağı iddia ediliyor.

CHP’de bazı ilçelerde ise halkın beğenisini kazanan ve anketlerde önde çıkan belediye başkanlarıyla yola devam edileceği öğrenildi.

Mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterileceği ilçelerin Beylikdüzü, Kartal, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Beşiktaş olduğu öğrenildi.

Parti kurmayları, diğer ilçelerde ise durumun henüz netleşmediğini bildirdi.