Altınok Öz’den yeni belediye binası ve kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalar

Kartal Belediyesi himayesinde TMMOB’a bağlı odaların katılımıyla gerçekleştirilen Apartman ve Site Yöneticilerini Bilgilendirme Paneli sona erdi. Panelde söz alan Kartal Belediye Başkanı Sayın Altınok Öz önemli açıklamalarda bulundu.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, bilgilendirme toplantısının yerel yönetim projelerine katkısının önemine değinerek şunları kaydetti:

– Arkadaşlar bu toplantı ben dahil herkes için bilgilendirilme toplantısıdır. Önümüzdeki hedeflerimizi, yönetim şeklimizi ayarlamak zorundayız. Bizler yeni bir belediye binası yapmak için yola çıktık. Çırçır’da yer alacak yeni hizmet binamız için zamanında bir baktık ki enerji tasarruf ilkelerinin dışında bir enerji sistemi otuşturmuşuz. Sonrasında plan, proje tadilatı bir yılımızı aldı ancak o bir yıl, gecikmeli olsa da binamız şuan itibariyle eski projeye göre yüzde yetmiş beş enerji tasarruf yapabilecek noktaya geldi. Üretimimizi ona göre yapacağız Türkiye güneş, rüzgâr açısından çok zengin. Ancak akarsular boşa akıyor bazı yerlerde hidroelektrik santralleri kurabiliriz ama şimdiki gibi hidroelektrik santralleri kurarak değil eğer planımızı güzel yaparsak bilgilenirsek, ona göre de üretimimizi yaparsak bu ülke, yedi bölge içindekilerle beraber memleketimizi hem seveceğiz hem de doğayı bütünüyle korumaya gayret edeceğiz.

– Bodrum’a gidenleriniz vardır. Bodrum’da yer alan beyaz kümbetler bundan altı yüz sene önce Kanuni Rodos Seferi’ni yaparken ordusunu düşündüğü için inşa edilmiştir. Kış mevsiminde kümbetlerini yapmış ki yazın su ihtiyacını oradan karşılayacak. Biz diyoruz ki İstanbul’da Kartal’da metrekareye bin altmış üç kilo yağmur yağıyor eğer o bin altmış üç kilo yağmuru yeni yapılan sitelerimizde yağmur suyu depoları yapıp yani modern kümbet haline getirirsek yollarda sel olan yağmurun önüne geçmiş oluruz. Bu suları bahçe sulamasında tuvaletlerimizdeki klozetlerimizde kullanarak çeşmelerimizden akan suları tasarruf etmiş oluruz.

– Kartal’da kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü bir sürü dönüşüm var. Binalar çürük, dönüşüm olmak zorundadır. Bu dönüşüm sürecinde bütün ayrıntıları iyi hesap edip, her yönden kaliteli tasarruflu binalar yapabilmek hatta kentin yöneticileri rüzgarı güneşi her şeyi düşünerek lokal ısıtma sistemlerini düşünmek zorundadır. Ben de bu toplantıdan yararlanmaya çalışacağım. sizler bulunduğunuz yerin bizler de bu kentin yöneticisiyiz, hedeflerimizi belirleyerek hep birlikte yol alacağız. Bu çalışmadan dolayı Kartal Makine Mühendisleri Odası’na bizi bilgilendirdikleri için teşekkür ediyor ayrıca apartman ve site yöneticilerimizde bu bilgilendirmenin ortağı olduğunuz için sizlere de teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.