Apartman-site yöneticilerini bilgilendirme paneli gerçekleşti

Kartal Belediyesi ile TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası’nın ortaklaşa düzenlediği Apartman ve Site Yöneticilerini Bilgilendirme Paneli, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İki oturum halinde düzenlenen panelde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz başta olmak üzere çok sayıda alanında uzman mühendis, kurum temsilcisi yer aldı. Çok sayıda apartman site yöneticileri ve vatandaşın katıldığı panelin açılış konuşmasını yapan, Makine Mühendisleri Kartal Şubesi Oda Başkanı Hüseyin Şimşek, Kartal Belediyesi’nin ve meslek odalarının desteğinin altını çizerek, “kitle örgütü olan Makine Mühendisleri Odası’nın topluma ve üyelerine karşı bir çok sorumluluğu vardır bugünkü etkinliğimizin çıkış noktası da topluma karşı sorumluluğumuzdan kaynaklıdır. Kamu denetimi çok önemlidir, bu bağlamda insanımızın can ve mal güvenliği bizi ilgilendirmektedir. Mümkün olduğu kadar tehlikeleri sıfıra indirmek bizim amacımızdır. Apartman ve sitelerde oturan vatandaşlarımız için bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz başta Kartal Belediyesi ve bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Apartman-site yöneticilerini bilgilendirme paneli gerçekleşti

İkinci konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zeki Aslan da yaptığı konuşmada makine mühendisliğinin önemine dikkati çekerek, “oturduğumuz her yerde hayatın her alanında makine mühendisliği hizmetleri yer almaktadır. Binaya girdiğimiz zaman bir kapının, asansörün, kazan dairesinin, ısıtma sistemlerinin, klimaların, çeşmemizi açtığımız zaman suyun taşınmasıyla ilgili sistemlerin ve bütün alanlarda makine mühendislerinin bir emeği var, bir mühendislik bilgisi var. Bu bilgiler toplumla kamuyla buluştuğu zaman anlamlı oluyor. Siyasi iktidar bizimle ilgili alanları bize danışmadan yasayla yeniden düzenliyor. Enerjiyle ilgili asansörle ilgili sizi çağırıyoruz çünkü kullanan sizsiniz, bunu planlayan mühendisler, bunu denetleyen belediye biz buradayız, sizler de buradasınız sizleri bilgilendiriyoruz ama bizimle ilgili konularda bu ülkenin dört bir tarafında emeği olan mühendis ve mimarların kendi alanlarıyla ilgili görüşü hiç alınmıyor bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum” dedi.

Apartman-site yöneticilerini bilgilendirme paneli gerçekleşti 2

Panelin genel gündemi arasında yer alan asansör yıllık kontrol ve bakımından, merkezi sistem ve yangın güvenliğine; bina güçlendirmeden, bina yalıtımına ve deprem için alınması gerekli önlemlere değin bir dizi konu hakkında apartman ve site yöneticileri bilgilendirildi. Ayrıca panel süresince katılımcı firmalar da tanıtım stantlarında ürünlerinin kullanım niteliği hakkında bilgi verdi.