Kartal’da tsunami gözlem istasyonu kuruldu

İstanbul Kartal’da tsunami gözlem istasyonu kuruldu. Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü ve Kandilli Rasathanesi tarafından Kartal’da tsunami gözlem istasyonu kuruldu. Kartal’da kurulan tsunami gözlem istasyonu veri göndermeye başladı. Tsunami riski olması durumunda vatandaşlara SMS gönderilecek.

Marmara Denizi’nde deprem veya zemin altı heyelan kaynaklı oluşabilecek tsunamilere karşı önlem almak amacıyla Kartal’da tsunami istasyonu kuruldu. Kartal’da tsunami tespit istasyonu kuruldu.

Kartal Dragos açıklarında kurulan tsunami sensörleri vasıtasıyla alınan veriler tsunami istasyonunda işlenerek veriye döndürülüyor ve tsunami tehlikesi olması durumunda bölgedeki vatandaşlara SMS ile haber verilmesi sağlanıyor.

Kartal’da kurulan tsunami istasyonunun Marmara Bölgesi’nde 20 yerde kurulması planlandı. Böylece Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm yerleşim yerlerinin tsunami tehlikesine karşı korunması sağlanacak.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “40 santimlik bir dalganın insanların ayağını yerden keserek can kaybına yol açacağı düşünülürse bu istasyonların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Kıyıda veya denizde veya kıyıdan 100-150 kilometre içerisinde büyük bir deprem olduğu zaman tsunami riski bulunmakta.” diye konuştu.