Maltepe metroda nükleer saldırı tatbikatı

Maltepe’de metroda nükleer ve kimyasal saldırı tatbikatı yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul İtfaiyesi tarafından, yine İBB’ye bağlı Metro İstanbul idaresi altındaki Maltepe metro bölgesinde gerçekleştirilen tatbikatla, olası bir nükleer ve kimyasal olaya karşı eksiklerin tespit edilerek önceden hazır hale gelinmek amaçlandı.

M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında, Maltepe’de gerçekleştirilen tatbikatla olası bir kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer saldırıya karşı yapılacak eylemlerle ilgili pratik yapıldı.

maltepe-metroda-nukleer-tatbikati 1

Metroda nükleer olay tatbikatı

Ortaya çıkan görüntüler, kıyamet sonrası olayları ele alan zombi veya veba temalı yabancı sinema filmlerini andırdı. Özel kıyafetler giyen ekipler bir yandan kimyasal olaydan etkilenen enfekte vatandaşlara müdahale ederken bir yandan bölgeyi güvenlik altına almaya çalıştı.

maltepe-metroda-nukleer-tatbikati 2

İstanbul Maltepe’de kimyasal saldırı tatbikatı yapıldı. M4 metrosunun Maltepe istasyonu bölgesinde gerçekleştirilen tatbikatla beraber herhangi bir kimyasal veya nükleer saldırıya karşı acil eylem planı çerçevesinde müdahale yöntemlerinin pratiği için çalışma yapıldı.

maltepe-metroda-nukleer-tatbikati 4

Maltepe’de nükleer olaya müdahale tatbikatı

Maltepe İtfaiyesi tarafından gerçekleştirilen tatbikatla beraber metroda düzenlenebilecek herhangi bir kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer olay ve acil müdahale gerektiren durumlar için personellerin eğitimi amaçlandı.

maltepe-metroda-nukleer-tatbikati 3

İstanbul İtfaiyesi’nden yapılan açıklamada, “Metro İstanbul M4 Hattı’ndaki Maltepe Bakım Onarım Bölgesinde KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) tatbikatı gerçekleştirdik. Metro hattında yapılan tatbikat, hatlarda yaşanabilecek olası bir KBRN ve acil durumlarda personellerin pratiğini geliştirip bilinçlendirmek amacı ile müdahale yöntemlerinin ne şekilde yapılacağını Maltepe İtfaiye ekibimiz tarafından uygulamalı olarak gerçekleştirilerek tatbikat sonlandırıldı.” ifadeleri kullanıldı.