AKP gençliğinden Tunus gençleri için organizasyon

- Yorumlar

AK Parti İl Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ve Tunus’lu gençlerin ağırlandığı “Hand in Hand Tunus” organizasyonunun açılış oturumu AK Parti İstanbul İl Başkanlığında yapıldı.

Programa, İl Başkanı Aziz Babuşcu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Milletvekili Muhammet Bilal Macit, İl Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin, İl Dış İlişkiler Başkanı Erol Adayılmaz ve Gençlik Kolları Üyeleri katıldı.

İl Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Tunuslu gençlere seslenen İl Başkanı Aziz Babuşcu, ‘Arap Baharı’ olarak nitelenen demokrasi ve özgürlük hareketinin kıvılcımını yakan Tunuslu kardeşlerimizi İstanbul gibi büyük bir medeniyet şehrinde ağırlamaktan çok mutlu olduklarını söyledi.

İstanbul’un büyüklüğünün ve öneminin tarihi geçmişinden ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmasından kaynaklandığını söyleyen Babuşçu, “Diğer kadim şehirlerden farklı olarak, bizim medeniyetimizde farklı medeniyetlerin mirasları barış içinde bugüne kadar taşınmıştır. Osmanlı’dan önce, İstanbul’da kurulan medeniyetlerden biri diğerinin yerini aldığında ötekinin eserlerini, kültürel birikimini yakıp yıkmıştır. Bu durumun daha yakın örneklerini Bosna’da, Bağdat’ta ve birçok başka yerde de gördük. Oysa bizim dünyamızda bugün İstanbul’da da görebileceğiniz gibi; camiler, kiliseler ve havralar huzur içinde yan yana yaşamaya devam etmiştir. Bu farkı oluşturan, şehirleri yönetenler, onların inançları ve dünyaya bakışlarıdır.” dedi.

Babuşçu sözlerine şöyle devam etti: “Bu organizasyon, medeniyetimizin tecrübesini, arka plandaki ruhunu ortak bir paydaya dönüştürmek açısından çok önemli. Bu oturumun Gazze’de kardeşlerimiz katledilirken yapılması da çok anlamlıdır. Burada tüketilecek nefesler, harcanacak mesai, Filistin’de, Suriye’de yaşayan kardeşlerimiz içindir. Umudumuzu hiç kaybetmedik. Başbakanımızın dün Mısır’da söylediği gibi; haklı olmanın verdiği güçle, yeise kapılmadan, bütün mazlumların huzura ve güzel günlere kavuşması için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada dünyadaki değişimin sürekli devam ettiğini ve bir süre önce bu değişim dalgasının Akdeniz’in doğusuna geldiğini belirtti. Türkiye ve Tunus İçişleri Bakanlıkları arasında imzalanan işbirliği protokolleri ve ortak çalışmalar hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı, “Asırlardı Akdeniz’i mesken tutan milletimiz burada kendi medeniyetini inşa etti. Akdeniz’de yaşanan her olay bizi yakından ilgilendiriyor. Biz olaylara bakışımızda haktan yana, adaletten, milletlerin istediğinden yana olmaya çalıştık. Çıkar temeline dayanmadan, tamamen yaratılışın asli gayesi etrafında şekillenen bu bakışımız, Tunus için de geçerlidir. Sayın Başbakanımızın gösterdiği yakın ilgiyi kendi görev alanlarımızda devam ettirdik. Tunus’un psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak hızla kalkınabilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İstanbul’da 5 gün boyunca kalacak olan Tunuslu genç siyasetçiler, ‘Arap Baharı’ başta olmak üzere bölgemizdeki son gelişmeleri değerlendirecekler. ‘Yerel Yönetimler ve Seçimler’, ‘STK Yapılanması’ gibi konularda eğitim alacak gençler, İstanbul’u yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

x