Çalışan annelerin yararlanabileceği destekler

Çalışan annelere yönelik birçok destek bulunuyor. Bu destekler doğum yardımından iş göremezlik parasına kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Doğum yapan kadınlara devlet desteği

Kadınların doğum yapmaları nedeniyle iş yaşamından kopmaması için yapılan altı destek mevcut. Bu destekler doğum yardımı, süt parası, yarı zamanlı iş desteği, iş eğitimi ve bakım desteği, kreş yardımı yer alıyor.

Doğum yardımı

Çalışan veya çalışmayan tüm anneler doğum yapmaları durumunda devletten doğum yardımcı alabiliyor. Doğum yardımı alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor.

Doğum yardımı ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira olarak veriliyor.

Süt Parası

Yine doğum yapan kadınlara yönelik süt parası da emzirme ödeneği olarak veriliyor. 2019 yılında süt parası olarak 180 lira veriliyor. Bu yardımı alabilmek için kadının çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli.

Doğum Parası

SGK’lı kadınlar çalıştıkları sırada doğum yaparlarsa doğum yardımcı adı altında izin dönemi kullanırken iş görmezlik parası alıyorlar. Doğum öncesi ve sonrası 16 hafta izin kullanan annelere çalışmadıkları sürenin parası devlet tarafından ödeniyor. 2019’da asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6 bin 367 lira.

Yarı zamanlı iş desteği

Yasal doğum izinleri biten kadınlar, ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabiliyor.

Çalıştığı sürenin ücretini işveren öderken, çalışılmayan sürenin ücretini İŞKUR asgari ücret üzerinden veriyor. Anneler ayrıca çocuğu ilköğretim çağına gelene kadar yarım maaşla yarı zamanlı çalışabiliyor..

İş Eğitimi ve bakım desteği

İşbaşı Eğitim Programları’na katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara, hem günlük 77,70 lira cep harçlığı hem de aylık 400 lira bakım desteği ödeniyor. Aylık ödeme 2 bin 420 lirayı buluyor.

Kreş Yardımı

İşverenlerin kadın çalışanlara yaptığı kreş yardımında asgari ücretin yüzde 50’sine (bu yıl için bin 279 lira) kadar olan kısım gelir vergisinden istisna tutuluyor..