Adakart başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Şehir Hatları’nın Adakart sistemi ile Adalar ilçesinde yaşayan veya çalışan vatandaşlar için indirimli ulaşım imkanı sağlanıyor. Daha önce belli bir süre için geçerli olduğu açıklanan Adakart’a artık her zaman başvuru yapılabiliyor. Adalar’da yaşayan ve çalışan vatandaşların kullanabilecekleri Adakart başvuruları yıl boyunca yapılabilecek.

Adakart son başvuru tarihi

İlk kez lansmanı yapıldığı zaman 20 Ocak 2020’de başvuru alınmaya başlayan Adakart için, daha önce son başvuru tarihi olarak 28 Şubat 2020 tarihi açıklanmıştı. Ancak vatandaşların Adakart’a olan ilgisi artınca, İBB Adakart başvuruları için son tarihi kaldırdı. Ayrıca sizin için Şehir Hatları’nı arayarak sorduk ve kart başvurularının devam ettiğini belirttiler.

Adakart’a nasıl başvuru yapılır?

Adakart ile beraber ulaşım ücretleri yarı yarıya düşüyor. Başvurular Şehir Hatları’nın Büyükada İskelesi’nde yapılıyor. İskelede Adakart başvurusu noktası kuran Şehir Hatları, ayrıca isteyen vatandaşlar Bostancı İskelesi’ndeki Beyaz Masa noktasından da başvuru yapabilir. Adakart’ların teslim noktası ise Büyükada İskelesi’ndeki Beyaz Masa ofisi, Bostancı İskelesi önündeki Beyaz Masa mobil iletişim aracı, Kadıköy ve Karaköy’deki Belbim başvuru merkezleri olarak belirlendi. Adakart’a online başvuru yoktur.

Belbim başvuru formunu eksiksiz doldurup son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafınızı forma yapıştırmanız gerekiyor. Adakart almak isteyenlerin Denizbank şubelerinden TC Kimlik No ile EDTS kodu: 96100 Adalar Arası Dolaşım Kartı hesabına 175 TL yatırmaları gerekiyor. EFT işlemleri için Denizbank IBAN No: TR64 0013 4000 0032 0927 3000 36 hesaba TC kimlik ve EDTS KOD 96100 ile ödeme yapılabiliyor. Adakart bir kere alındı mı 1 yıl geçerli oluyor, ertesi yıl tekrar yeniletmek gerekiyor. Ayrıca Adakart’ı teslim alırken 10 TL ödemeniz gerekiyor.

Adakart başvurusu için gerekli belgeler

  • Belbim başvuru formu
  • Bankadan alınan ödeme dekontu (arka yüzüne talep sahibinin adı, soyadı, adres ve TC numarası mutlaka yazılacak)
  • Adalar ilçesinde ikamet edildiğini gösteren ikametgâh senedi
  • Veya Adalarda ikamet etmeyip, ilçe sınırları içerisinde çalışan kişiler için çalıştığı kurum tarafından yazılmış dilekçe
  • Çalıştığı kuruma ait işyeri açma ve çalışma ruhsatı ve SGK kaydı
  • İkamet edilecek adrese ait bir fatura