Maltepe Başıbüyük’te orman yangını

İstanbul Maltepe’de dün meydana gelen orman yangını, çok sayıda ağaca zarar verirken, itfaiye ekiplerini de seferber etti. Yangınla ilgili başlatılan soruşturmada olayın olduğu gün gözaltına alınan Sercan U. (41), kasten orman yakma suçlaması ile çıkarıldığı Kartal Anadolu Adliyesinde tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edildi.

İstanbul Maltepe’de saat 16:00 sıralarında orman yangını meydana geldi. İstanbul İtfaiyesinin müdahale ettiği yangın saat 18:00 civarında tamamen söndürüldü. İstanbul Valiliği yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bir anda geniş bir alana yayılan yangın, Maltepe sahilden ve çevre ilçelerden de görüldü. Maltepe Başıbüyük Mahallesi Başıbüyük Ormanı içerisinde yangın meydana geldi. Yangına Maltepe, Ataşehir, Ümraniye, Büyükbakkalköy, Kartal, Sultanbeyli, Kadıköy, Orhanlı, Kavacık, Erenköy, Sancaktepe, Şişli, Pendik İtfaiye ekipleri müdahale etti.

Yangınla ilgili aynı gün gözaltına alınan ve yangın sırasında olay yerinin yakınlarında polis tarafından bulunan Sercan U. (41), çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine kondu. Öte yandan, Maltepe Gülensu’da bugün ormanlık alanda bir yangın daha çıktı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

29 araç ve 87 personel ile yürütülen, Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin de havadan destek verdiği çalışmalar sonucu yangın söndürüldü. Çok sayıda ağacın zarar gördüğü yangında, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.