İstanbul için turuncu kar alarmı

İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından ‘turuncu’ kar alarmı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul’da kar yağışı için “turuncu” uyarı vererek vatandaşları kar fırtınası, buzlanma ve don olaylarına karşı uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporunu paylaştı. İstanbul’da bugün kar yağışlı olması beklenen havanın perşembe günü de kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı yarın en düşük eksi 4, en yüksek 3; cuma günü en düşük eksi 3, en yüksek 3 derece olacak.

İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre bugün havanın kar yağışlı olması bekleniyor. Yapılan açıklamada, “Buzlanma ve don olaylarının sebep olacağı başta ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.” denildi. İstanbul’da beklenen kar yağışının yağmaya başlamasıyla beraber kenti beyaz örtü karşıladı.

En güncel hava durumu raporlarına göre İstanbul’da bugün kar yağışı gün boyu etkisini devam ettirecek. Kar yağışlı hava rejiminin en az üç gün daha sürmesi beklenirken, ardından yeni bir hava rejimi ile beraber yerini yağmurlu bir havaya bırakacak. Hava sıcaklığı gece saatlerinde -10 ila -3 derece arasına kadar düşecek.

Turuncu ve Sarı alarm ne anlama gelir?

Meteoroloji’nin uyarılarında yer alan turuncu alarm için MGM’den yapılan açıklamada, “Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” denildi.

Aynı açıklamada sarı alarm için de “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” denildi.