Meteoroloji’den İstanbul için ‘dolu’ uyarısı

Meteoroloji verilerine göre, dolu yağışı olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre sıcak havalar birkaç günlüğüne mola verecek, hava sıcaklıkları düşecek. Güneşli hava, yerini sağanak yağış ve yerel dolu yağışlarına bırakacak.

İstanbul’da yarın gök gürültüsü, yıldırım ve dolu yağışı bekleniyor. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi. Bu sırada sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar meydana gelebilir.

Pazartesi günü öğleden sonra görülmesi beklenen yağışların, özellikle Anadolu yakasının Şile, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Çekmeköy, Sancaktepe, Kartal ilçelerinde kısa süreli kuvvetli şekilde etkili olacağı ve haftanın son günü olan Cuma günü daha da fazla etkili olacağı belirtildi.

İstanbul’da dolu yağışı bekleniyor

Hava durumu raporlarına göre dolu yağışının Pazartesi günü etkili olması bekleniyor. Pazartesi günü 32 derece olan hava sıcaklıkları Salı ve Çarşamba günleri bir anda 26 ve 27 derece olması bekleniyor. Ayrıca kısa süreli ani hava değişimleri nedeniyle dolu yağışı da tetiklenecek. Sağanak yağışla beraber yerel dolu yağışları bekleniyor.

Dolu yağışı ile aslında yere düşen şey yine yağmur gibi atmosferdeki sudur. Dolu, gök gürültülü fırtına bulutlarının soğuk üst bölgelerinde su damlalarının birlikte donmasıyla oluşur. Bu buz parçalarına dolu taşı denir. Çoğu dolu taşının çapı 5 milimetre ile 15 santimetre arasındadır ve yuvarlak veya sivri uçlu olabilir. Dolu taşları yere düştüğünde genellikle zararsızdır, ancak düşme hızına da bağlı olarak otomobillere zarar verebilir. Bu nedenle uzmanlar, vatandaşların otomobillerini korumalarını ve üstüne halı örtmeleri konusunda uyarıyor.