Pizzayı mutlaka yumurta ile denemelisiniz

Birkaç yıl önce şehre yeni taşındığım zaman, İstanbul’da bir pizza restoranında ilk kez pizzaya yumurta koyulduğunu keşfettim. Menüde yumurtayı görünce hem benim, hem de arkadaşımın kafası karıştı. Oraya üçüncü gidişimde nihayet onu denedim ve şimdi favori siparişlerimden biri haline geldi. Yumurtanın kahvaltılık ya da atıştırmalık bir malzeme olup olmadığını tartışmak istemiyorum, kesinlikle akşam yemeğinde de yenebilir. Rahat olun, pizzanızda hala pepperoni ve ekstra peynir için yer olacak, ama gerçekten pizzanızda yumurtayı denemelisiniz.

Pizzaya yumurta koysak nasıl olur?

Pizzaya yumurta koymak, kızarmış ekmeğe yumurta sürmekten çok farklı değil, tabi kızarmış ekmeğin kuru olması ve pizzada ekstra olarak erimiş peynir bulunması dışında. Bu kısım bile tek başına pizzaya yumurta koymanın iyi olacağı konusunda sizi ikna etmeli. Yumurtayı nasıl hazırlayacağınızın önemi yok, ister çırpılmış, ister yağda kızartılmış olsun, yumurta her şekilde iyi giden zengin bir malzemedir.

Çırpılmış yumurta uygun olur (diğer malzemelerle karışır ve her parçasından susam ve erimiş mozzarella nüfus eder), ama ben kızarmış yumurtaya bayıldım, özellikle sarı kısmına. Bir ya da iki tane yumurtayı, pizzanız piştiği anda ortasına dökün (ya da hemen üstünde pişirin), pizzayı dilimlediğiniz sırada yumurtanın sarısı zaten domates sosunun arasına karışır.

yumurtali-pizza-2

Eğer hala ikna olmadıysanız, sağlık kısmına geçelim, pizzada yumurta olması pizzayı daha sağlıklı hale getirir! Pizzanızda çok fazla sebze olması da onu sağlıklı yapar, ama yumurta buna fazladan protein katar, bu hiç de kötü bir şey değil. En önemlisi, her zamanki menülerinize eğlenceli bir ara vermiş olursunuz ve gerçekten tadı da çok güzel.

Daha önce hiç pizzada yumurta denediniz mi?