Ispanaklı ve patatesli tavuk saltimbocca

[recipe hazirlik=”10 dakika” toplam=”40 dakika” kalori=”420″][/recipe]

Bu yemeğin temelini tuzlu jambon ve eritilmiş peynirle kaplı pişmiş tavuk oluşturuyor ve yanında yuvarlak kesilmiş yumuşak patatesler ve garnitür olarak ıspanak taneleri yer alıyor.

30 dakikada yapılabilen bu yemek, rahatlığı bakımından yapmaya değer. Bu tarifte, genelde kullandığınız tavuk göğsü yerine ince dilimlenmiş tavuk pirzola yer alıyor. Market kasabınızdan rahatlıkla alabileceğiniz bu etler çabuk pişme özelliğine sahipler.

Eğer buz dolabınızda halihazırda tavuk göğsü varsa, bunları 0.5 santimetre kalınlıkta yatay olarak keserek tavuk pirzola haline getirebilirsiniz.

Ispanaklı-ve-patatesli-tavuk-saltimbocca

Malzemeler

  • 1/2 kilogram tavuk pirzola
  • 1 çay kaşığı ada çayı, kurutulmuş
  • 1 çay kaşığı koşher tuzu, parçalanmış
  • 1/4 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 350 gram kırmızı patates, 0.5 santimetrelik kalınlıkta kesilmiş
  • 150 gram ıspanak
  • 1 diş sarımsak, kıyılmış
  • 6 ince dilim dana etinden jambon
  • 100 gram fortina peyniri, dilimlenmiş

Nasıl Yapılır

1. Adım

Tavuk pirzolayı kağıt havlu ile hafif okşayın. Ardından tavuk pirzolanın her iki tarafını ada çayı, 1/2 çay kaşığı tuz ve karabiber ile baharatlandırın.

2. Adım

Ocağa büyük bir tava yerleştirin ve içine 2 yemek kaşığı yağı orta sıcaklıkta titreyene kadar ısıtın. Pirzolayı tavada sıkıştırmadan ekleyin, gerekirse toplu olarak koyabilirsiniz. Altı kıvama gelene kadar tavuğu 3-4 dakika pişirin. Pirzolaları çevirin ve üst tarafı da kahve rengi olana kadar yaklaşık 3-4 dakika pişirin. Pişmiş pirzolaları bir tabağa aktarın, alüminyum folyo ile sarın ve kalan parçaları da pişirin.

3. Adım

Isıyı orta dereceye çekin ve kalan 1 yemek kaşığı yağı ekleyin. Patatesleri koyun, 1/2 yemek kaşığı tuz ile karıştırıp yağ ile kaplayın ve tek katman olarak düzenleyin. Kahverengi olmaya başlayana kadar 3-4 dakika pişirin. Bir spatula ile çevirin ve yaklaşık 3 dakika daha pişirin. Ispanak ve sarımsak karıştırın ve solana kadar, yaklaşık 2 dakika pişirin.

4. Adım

Tavayı ısıdan uzaklaştırın. Sebzelerin üstüne tek tabakada tavukları yerleştirin. Her tavuğun üstüne jambonları koyun ve onların üstüne de peyniri serpin. Peynir eriyene ve eriyene kadar yaklaşık 1 dakika ısıtın.

Not: Kırmızı patates yerine normal patates, fortina peyniri yerine mozarella peyniri kullanarak tarifi daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Yemekten artan olursa yaklaşık 4 güne kadar buz dolabında bir kapta saklanabilir.

Besin Bilgileri

Besinsel enerji 420 kalori, servis 4