Kartal Meydanı’nın gerçek adı ne?

Kartal’ın en önemli merkezlerinin başında, Atatürk anıtının da yer aldığı Kartal Meydanı gelir. Şu anda, tamamen israf olan garip demir çubuklarıyla, zevksiz taştan sanat eserleri ve tamamen betonarme olmasıyla bir ucubeyi andırsa da; tek güzelliği olan Atatürk heykeli ile beraber Kartal’ın en merkezi buluşma noktasıdır.

Burası ‘Kartal Meydanı’, Kartal’ın merkezi

Eskiden burada bir de kütüphane vardı ve çekim noktası oluşturuyordu, ancak AK Partili eski Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen döneminde Kartal’ın tek kütüphanesi ne yazık ki yerle bir edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’na bağlı olan bu alanla ilgili kafaları kurcalayan konu ise, halkın ‘Kartal Meydanı’ dediği bu meydanın neden “Kartal Meydanı” yazan bir tabelaya sahip olmadığı ve Google Haritalar’da ‘Kartal Meydanı’ yazmaması. Böylece Kartal dışında yaşayanların meydana navigasyonla gitmesi de mümkün olamıyor.

Kartal Meydanı’nın gerçek adını herkes merak ediyor. Meydan şu anda dört isimle anılıyor. Halk “Kartal Meydanı” derken, kimi kesimler adres tarif ederken “Tuvalet Meydanı” diyor. Resmi olarak “Çeçenistan Parkı” adı geçiyor ve Google Harita’da da bu yer alıyor. İBB ise “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” şeklinde tabelalarıyla boy gösteriyor.

kartal meydanı harita

Kartal Meydanı’nın gerçek adı ne?

‘Kartal ile Çeçenistan’ın ne alakası var’ diye hep düşünmüşüzdür. Ya da Kartal’ın en merkezi noktasının kokmasına sebep olacak şekilde İBB tarafından tuvalete çevrilmesi hep enteresan gelmişti. Daha ilginci; tarihlerden 18 Mayıs 2017, Kartal 24’de çıkan bir haberde, “Kartal Meydanının adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı oldu” diye yazmıştık.

Evet, İBB bir anda meydana “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” yazan tabelalar dikti. İBB Meclis kararlarını inceledik ve böyle bir değişikliğin mecliste onaylanmadığını gördük. Ardından İBB ile iletişime geçerek, sorduk ve gelen cevap üzerine “Kartal Meydanı’ndaki isim değişikliğinden iBB’nin bilgisi yok” şeklinde bir haber yaptık. İBB’den gelen yazılı cevapta “Başkanlığımızca Kartal Meydanı ile ilgili herhangi bir isim değişikliği yapılmamıştır.” denildi.

Marmaray köprüsü tam bir facia

Dolayısıyla “Peki Kartal Meydanı’na bu tabelaları kim bıraktı? Kartal Meydanı’nın adını kim değiştirdi? Tabelalarda adı görünen İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Kartal gibi tarihi olan ve büyük bir ilçede, resmi karar olmadan cadde, sokak ve meydan isimlerini değiştirme yetkisi var mı? Tabelaları İBB ile bağlantısı olmayan kişiler mi meydana bıraktı?” sorularını sormuştuk. O tabelalar geçen 2 yılda hala yerinde durmaya devam ediyor.

Tek sorun parkın adı değil tabi ki. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Marmaray projesi için yaptırdığı köprüler, meydan kadar garip ve kullanışsız olmuş. Eski adı Kartal Baba Geçidi olan üst geçit nerdeyse yere değecek. Millet altından geçerken kafasını eğiyor. Bir de yaya yolu yapmışlar, tam bir facia. Yolu uzatmak için yarım ay şeklinde dolandırmışlar.

Milli bayramlar yerine yıllarca sirk oynattılar

Geçmişte Kartal Meydanı’nda milli bayramlar kutlanacağı zaman İBB aynı tarihlerde meydanı sirklere vererek panayır düzenletiyordu. Bu nedenle meydanda milli bayramlar kutlanamıyordu, konserler verilemiyordu. Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasıyla beraber Kartal Meydanı’na en kısa sürede müdahale etmesi bekleniyor. İmamoğlu’nun öncelikle Kartal Meydanı’na yenileme çalışması yapması bekleniyor.

Kişisel olarak fikrimi belirtmek isterim. Meydanın, Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nden 9 Palmiyeler Sitesine kadar komple düşünülerek ve iki tane sahil yolu bağlantısı yer altına alınarak birleştirilmesiyle şehir parkı tarzında yenilenmesini öneriyorum. Böylece bir daha birileri çıkıp ‘yüksek bina kötüdür algısı değişmeli’, ‘Kartal sahili Barcelona gibi olsun’ diyemez ve kalan bu son yeşil alanlar da komple bir şehir parkı olacağı için halkın korumasına geçer ve gökdelenlerin palazlanması mümkün olmaz.