Demlenen poşet çaylarda büyük tehlike

Kanadalı bilim insanlarının demlenen poşet çayların sağlığa tehditleri ile ilgili yürüttükleri son araştırmada vahim sonuçlar çıktı. McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, demlenen poşet çayların suya 11.6 milyar mikro partikül ve 3.1 milyar nanopartikül plastik sızdırdığını keşfetti. Söz konusu partiküllerin insan sağlığı üzerindeki etkileri ise henüz bilinmiyor.

‘Environmental Science & Technology’ sitesinde yayınlanan araştırma raporuna göre, demlenmekte olan tek bir poşet çay, 11.6 milyar mikro partikül ve 3.1 milyar nanopartikül plastiği suya sızdırıyor. Uzmanlara göre söz konusu rakamlar, plastik şişelerde satılan sular da dahil olmak üzere diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan plastik partiküllerinden çok daha fazla.

poset-cay-plastik

Yapılan deneylerde üç farklı poşetli bitki çayı kullanıldı. Söz konusu çaylar 95 derece sıcaklıktaki kaynamış suyun içerisinde beş dakika kadar bekletildikten sonra, araştırmacılar suyu süzerek poşet çayları elektron mikroskopuyla inceledi. İnceleme sonucunda söz konusu nanopartiküllerin poşet çayların poşetinde halihazırda bulunmadığı, demlenme esnasında ortaya çıktığı görüldü.

Çay poşetleri içinde plastik var mı?

McGill Üniversitesi’nden araştırmacılar, poşet çayları su pireleri ile arıtmış ve mikro ile nanoplastikler tespit etmiş; bunun sonucu su pirelerinin bazı anatomik ve davranışsal anormallikler sergilediklerini bulmuşlar.

Çaydaki plastiğin insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak ilk bulgular ciddi.