İstanbul’a Şile tarafına yeni bir HES barajı yapılacak

İstanbul’a yeni bir baraj inşa edileceği ve bu sayede günlük 1 milyon 152 bin metreküp ek su biriktirileceği öğrenildi. Devlet Su İşleri’nce (DSİ) tarafından Şile Ağva’da yapılacak Sungurlu HES Barajı’nın 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Barajın vergi mükelleflerine maliyeti ise 263 milyon 82 bin TL olacak.

İstanbul’da Şile Ağva ve Kocaeli’de Kandıra Akçaova sınırlarında yer alan Sungurlu Deresi üzerinde yapılması planlanan baraja ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED raporu da olumlu yönde açıklandı. Raporda barajın, İstanbul’un giderek büyüyen içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildiği açıklandı.

Raporda, “‘Sungurlu Barajı HES, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi Projesi’ kapsamında baraj gövdesinin ‘silindirle sıkıştırılmış beton gövde’ tipinde seçildiği, baraj gövdesi ve ünitelerinin yapımında kullanılmak üzere kaya malzeme ocağı, hazır beton tesisi ve kırma eleme tesisi kurulacağı belirtilen raporda, barajın ekonomik ömrü de 50 yıl olarak hesaplandı.” denildi.

Daha önce hazırlanan ÇED raporu 2016 yılında mahkeme tarafından iptal edildi.