İstanbul, 3 günlük kar ve fırtına etkisine girecek

İstanbul, 6 Şubat Perşembe günü dehşet bir sıcaklık düşüşü yaşayacak. Hava sıcaklıkları bir anda 10 derece birden düşecek. 3 gün sürecek kar ve fırtına kenti esir alacak. AKOM ve Meteoroloji’den yapılan uyarılarda, uzmanlar 3 gün süreceği tahmin edilen yağışlı hava boyunca sürücü ve yayaları don ve buzlanmaya karşı uyarıyor.

İstanbul’da 15 derecelere kadar yükselen hava sıcaklıklıkları, pazar günü sahilde mangalcıların bile ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak bu sahte bahar günlerinin 5 Şubat Çarşamba gününe kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM verilerine göre; çarşamba akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da Sibirya kökenli soğuk ve yağışlı havaların etkili olacak. Hava sıcaklıklarının 8-12 derece birden azalacak.

Çarşamba yer yer kuvvetli sağanak yağmur şeklinde görülecek yağışların Perşembe sabah saatlerinden itibaren Pazar gününe kadar aralıklarla kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İstanbul’da hava sıcaklığının 6-10 Şubat tarihleri arasında mevsim normalleri olan 3-6 derece altında seyretmesi bekleniyor. Hava sıcaklıkları geceleri -1 dereceye kadar düşecek. Kentte kar yağışı, don ve buzlanma bekleniyor. Özellikle evsizler ve sokak hayvanları için zor hava şartları yaşanacak.