“Suriye’de satamadım” diyerek sahte altın satmaya çalışan Suriyeli sahte altın çetesi yakayı ele verdi

İstanbul’da yaşayan Suriyeli bir genç, Suriye’de altınlarını satamadığını ve burada satmak istediğini söyleyerek dolandırıcılık yapmaya çalışırken yakayı ele verdi. İ.N.(43) isimli kişinin ihbarı üzerine harekete geçen Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 31 Mart akşamı Suriyeli’nin altınları satacağı yerde yapılan operasyonla Suriyeli Abduminim M.(27) isimli şüpheli ve yanında getirdiği 100 adet sahte altın ile suçüstü yakaladı.

Polis ekiplerinin Suriyelinin Güvercintepe Mahallesi Tosun Sokak üzerinde bulunan ikametinde yaptığı aramalarda 390 adet sahte altın ele geçirdi. Suriyeliye altınları nereden aldığı sorulduğunda, altınları Oday Al M.(22) isimli kişiden aldığını söyledi. Güvercintepe Mahallesi 27. Sokak üzerinde bulunan Oday Al M.’nin evine giden polisler kapıyı çaldı. Kapıyı açan Oday Al M., polisleri gördüğü anda arka kısmdan kaçmaya çalıştı.

Yaşanan kovalamaca neticesinde Oday Al M. ile beraber ikamette bulunan Ahmed Al H.(25), Ahmed Ö.(22), Ahmed M.(25), Mehir EL İ.(25) ve Abdullah El V.(21) isimli Suriyeliler yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 310 adet sahte altın ele geçirildi.

Sorgularında toplamda 4 “Dolandırıcılık” konusunun da faili oldukları tespit edilen şüpheliler, adliyeye sevk edildiler. Abdülminim Al M., Ahmed Al H., Ahmed Ö. ve Abdullah Al V. isimli kişiler, hakklarında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı. Oday Al M., Ahmed M. ve Mehir El İ. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.