Kartal’da hava kirliliği alarm veriyor

İstanbul Kartal’da 2020 yılı Mart ve Nisan ayı içinde havada kirliliği alarm veriyor. Havadaki partikül madde 2.5 ve 10 seviyesi belirli günlerde olması gereken maksimum sınırın üstüne çıktı. Uzmanlar yaşanan hava kirliliğinin sebebi olarak egzoz gazları, kentsel dönüşüm yıkımları ve ekonomik nedenlerle doğalgazdan vazgeçerek soba kuranların neden olduğunu belirtiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstatistik Ofisi’nin Nisan 2020 çevre raporuna göre Mart ve Nisan aylarında havası en kirli ilçe Kartal oldu. Yüksek olması kötü anlama gelen Hava Kalitesi İndeksi’ne (HKİ) göre Kartal’da ortalama değeri 2015 yılında 40, 2016 yılında 41 , 2017 yılında 58, 2018 yılında 47, 2019 yılında 79 ve 2020 yılında ise 70 olarak ölçüldü. Kartal’da artan gökdelen sayısı ve alışveriş merkezleri ile devam eden devasa inşaatların hava kirliliğinde etken olduğu düşünülüyor. Verilere göre Kartal’da son 2 yılda hava kirliliği ciddi oranda artmış durumda.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Hava Kalitesi İzleme’nin 6 Mart’ta yaptığı ölçümler sonucunda İstanbul Kartal’daki “Partikül madde 2.5” (PM2.5) olması gereken değerlerin çok üzerinde olduğu anlaşıldı. Dünya Sağık Örgütü’nün (WHO) belirlediği sınırlara göre PM2.5 için günlük limit ortalama 10 μg/m3, 24 saatte ise 25 μg/m3 olarak belirlenmiştir.

Kartal’da hava kirliliği korkunç seviyede

Oysa Kartal’da 24 Mart’ta yapılan ölçümlere göre PM2.5 seviyesi 140 μg/m3 olarak ölçülmüştür. Bu ölçümler, 24 saatlik ortalamanın 5 katından fazla olarak korkunç bir boyutta dikkat çekiyor. Adeta zehir soluyan Kartallılar, mart ayının ilk günlerinden bu yana soludukları hava ile her türlü hastalığa yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. PM2.5 değeri 5 Mart’ta 111 μg/m3, 6 Mart’ta 140 μg/m3, 15 Nisan’da 82 μg/m3, 16 Nisan’da 77 μg/m3 olarak ölçülmüştür. Tüm bu ölçümler, maksimum olması gereken değer olan 25 μg/m3’ün üstündedir.

PM2.5 seviyesindeki artışlar çok tehlikelidir

Vücudun tarafından havadan süzülen büyük partiküllerin akciğerlere ulaşması önlenir, ancak özellikle egzos dumanı gibi petrol yakıtları ile ilişkili olan 2.5 mikrondan ince partiküller bu sistemi aşabilir. Yapılan araştırmalara göre her 1 metreküplük hava kütlesindeki 10 mikrogramlık (µg/m3) ince partikül artışının, kardiyopulmoner ve akciğer kanseri mortalitesindeki artış ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir.

Hava kirliliğini beraber önleyebiliriz

Hava kirliliğinin en büyük sebebi, otomobillerdir. Hava kirliliğini önlemek için trafiğe ne kadar az otomobil çıkarsa o kadar iyi olacaktır. Bunun için kısa mesafelerde, semt içi ulaşımda yürümeyi, yakın ilçelere giderken de toplu ulaşımı kullanmayı tercih etmeliyiz. Ayrıca soba yakmak yerine daha kalın giysiler ve battaniye kullanarak havayı kirletmemeye özen gösterebiliriz.