Tıkanmış lavabo nasıl açılır?

Tıkanmış bir lavaboyu nasıl açacağınız konusunda bilginiz yok ve çevre dostu temizlik çözümleriyle lavabonuzu açmak istiyorsunuz. Zararlı kimyasallar kullanmadan bir tahliye giderindeki tıkanıklığı nasıl yok etmeniz gerektiğiyle ilgili en iyi ipuçları aşağıda açıklanmıştır.

Tıkanmış bir lavabo gideri ile uğraşmak, kimsenin size yetişkin olarak uğraşmanız gerektiğini söylemediği iğrenç görevlerden biridir. Bulaşıkları bitirdiğinizde drenajı temizlemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak yakınmayın çünkü apartmandaki herhangi bir komşunuz veya ev sahibiniz, tıkanmış bir tahliyenin kaçınılmaz olarak gerçekleşen bir şey olduğunu size söyleyecektir.

Sadece çevre için korkunç olmayan, aynı zamanda borularınıza zarar verebilecek veya bir tıkanıklığın daha aşağı inmesine neden olabilecek bir kimyasal temizleyici kullanmak yerine bu yöntemleri deneyin. Profesyonelleri aramadan önce, muhtemelen evde sahip olduğunuz malzemeleri kullanarak bir gideri nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Tıkanan lavaboyu açmak

Gerekli malzemeler

 • Dalgıç pompa veya el pompası (flanşsız)
 • Karbonat
 • Beyaz sirke
 • Elle kullanılan drenaj yılanı
 • Bir kova
 • Ayarlanabilir bir ingiliz anahtarı/li>
 • Bir bez

Takip edilmesi gereken adımlar

İlk önce en kolay yöntemle başlayarak tıkanmış bir gideri açmanın birkaç yolu.

 1. Önce pompalamayı deneyin. Süzgeci veya tıpayı çıkarın ve sonra havzayı yarıya kadar suyla doldurun ve pompalamaya başlayın, tıkanıklığı gidermek için basıncı kademeli olarak artırın. Çift lavabonuz varsa, tıkanmış tahliyeyi temizlemek için yeterli basınç elde etmek için diğer tarafı tapa ile tıkamanız gerekir.
 2. Eğer çözüm olmazsa, bir bardak karbonat ve bir bardak beyaz sirke dökün. Ortaya çıkan kabarcığı ve en az yarım saat bekletin ve daha sonra doğrudan tahliyeye kaynar su dökün.
 3. Bu kolay tekniklerin ikisi de işe yaramadıysa, daha karmaşık bir yöntem deneme zamanı gelmiştir. Tıkanmayı açmak için bir tahliye yılanı kullanmayı deneyin. Bu araç, drenaja sokmanız gereken ve tıkanıklık yapan engeli çekmenize izin veren sert bir metal teldir. Bir tahliye yılanı kullanırken, özellikle de eski borularınız varsa, dikkatli olun.
 4. Yılan tıkanıklığı gidermiyorsa ve bunu yaparken rahat hissediyorsanız, lavabonun altındaki boruları parçalara ayırıp temizlemek isteyebilirsiniz. İlk olarak, çalışmaya başlamadan önce lavabonun altında bulunan kesme vanalarını kapatmanız çok önemlidir. Lavabodan duvara giden boru için lavabonun altına bakın. Başlamadan önce bir resim çekin (böylece boruların önceki halini unutmazsınız). Sonra kavisli borunun (p-trap) altına bir kova yerleştirin, gerekirse ayarlanabilir anahtarı (saat yönünün tersine çevirerek) kullanarak boruları sökün. Boruyu temizleyin ve yeniden takın. Kesme vanalarını tekrar açın, ardından boruların sıkı olduğundan ve sızdırmadığından emin olmak için suyu açın.

Not: Bunlardan sonra hala drenaj sorunları yaşıyorsanız, bir uzmanı aramanın zamanı gelmiştir.

Temiz bir gider için dikkat etmeniz gerekenler

 • Borulardan mümkün olduğunca fazla saç ve döküntüyü uzak tutmak için drenaj süzgeçleri kullanın.
 • Lavaboya bir çöplük gibi davranmayın. Yıkanan şeyler temizleniyor gibi görünse de daha sonra sorunlara neden olabilir.
 • Tıkanıklıkları önlemeye yardımcı olmak için tahliye giderinize biraz sevgi ile yaklaşın. Çoğu zaman, bir süre sıcak su akıtmak, temizlemenize yardımcı olacaktır. Komik bir koku ile başınız dertteyse, biraz yenileme için yukarıdaki kabartma tozu ve sirke adımını kullanın.