Çim ekimi ve toprak hazırlığı

Çim ve bahçenizi tam anlamıyla ve çevresel olarak yeşil tutmak oldukça kolaydır. Sentetik maddelerden kaçının ve organik çim bakımı için bu ipuçlarını izleyin.

Çim bakım pazarı, yabani ot öldürücüler ve gübreler sunar, ancak çocuklar, evcil hayvanlar veya çevre için ideal olmayan kimyasallar içerebilir. Bu tür ürünlerle standart çim bakımı sağlamak basittir, ancak organik çim bakımı başka bir hikaye. Çevre dostu çim bakım ürünleri, doğal bir ot öldürücü için güvenilir bir tarif ve diğer yeşil çim sayesinde olur.

Ulusal Peyzaj Profesyonelleri Derneği’nden (NALP) agronomist Bob Mann, “En iyi uygulamaları takip ederek, çimlerinizin sağlığını en üst düzeye çıkarabilirsiniz, bu da ürün uygulama ihtiyacını büyük ölçüde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir” diyor. NALP’in çevrimiçi kaynağı, yeni bir çim, doğru biçme ve su ile önerilen gübreleme ve bakım hakkında ipuçları sağlar.

Mann, “Bununla birlikte, çim bakım ürünleri, çimlerin sağlıklı olmasında önemli bir rol oynamaktadır, bu da su yollarımızı korumaya, havamızı temizlemeye ve diğer birçok önemli çevresel faydaya yardımcı olmaktadır” diyor.

Organik çim bakımı için en iyi yolu bulmak için, bahçe ve peyzaj profesyonellerine çiminizin çevre dostu bir şekilde bakımıyla ilgili tavsiyelerini sorduk. Unutmayın: eğer çim bakımı çabalarınız işe yaramıyorsa, her zaman çim alternatifleri ve akıllı peyzaj tasarımı fikirleri vardır.

Toprak bakımı

Sağlıklı çimenler sağlıklı topraklarda en iyi şekilde yetişir, bu nedenle sert kimyasallar olmadan yemyeşil bir bahçede organik çim bakımı uygulamak için en uygun yol, besin açısından zengin, sağlam bir temel oluşturmaktır.

“Her yıl çiminizi havalandırın, ince bir kompost tabakasıyla giydirme yapın,” diyor Savvy Gardening’in Yıl Boyunca Sebze Bahçıvanı kitabının yazarı Niki Jabbour. “Çim biraz ince görünüyorsa, yüksek kaliteli bir tohum karışımı ile aşırı besleyin; kalın çim yabani otlara çok az yer bırakır.”

cim-bakimi

Doğru çim türü seçimi

Hiçbir şey yeşil alanlarınızı çimin kendisinden daha iyi koruyamaz.

Mann, “Çimenler için en iyi savunma, toprağı gölgede bırakan ve yabani otların büyümesini zorlaştıran sağlıklı, kuvvetli çim tutmaktır” diyor. “Bakımlı bir çim, çoğu zaman farkına varmadan veya müdahale etmeye gerek kalmadan, böceklerin veya hastalıkların orta derecede istilalarına dayanabilir.”

Jabbour, çok yıllık çavdar, fescues ve bluegrass gibi çeşitli türleri içeren ikliminize uygun bir çim karışımı seçmenizi önerir. Yerel bahçe mağazanız, yerel ikliminize göre bir karışım seçmenize yardımcı olmalıdır. Ayrıca uygun yükseklikte biçmeyi önerir.

“Çok kısa çim stresli ve böcek ve hastalık problemlerine eğilimli iken, daha uzun bir çim özellikle yaz aylarında kuraklığa daha az yatkındır” diyor. “Biçme yaparken, çim üzerinde kırpma yapan bir çim biçme makinesi kullanın. Hızlı bir şekilde parçalanacaklar ve toprağı iyileştirmeye yardımcı olacaklar.

Organik ilerleyin

Bir gübre seçerken, doğal gübrelerle veya sentetik gübrelerle gidebilirsiniz. Organik gübreler, hayvansal veya bitkisel yan ürünler gibi doğal kaynaklardan olabilir. Tipik olarak, her ne kadar değişse de, kemik unu, yosun unu, balık unu ve yonca unu içerir. Ayrıca karbon içerirler.

“Yavaş veya kontrollü salımlı gübreler iyi bir seçenektir çünkü bitkilerin daha fazla besini emmesini sağlarlar” diyor Mann. İlkbaharda ve tekrar sonbaharda organik bir çim gıda uygulayın. Jabbour ayrıca ot tohumlarının çimlerinize kök salmasını önlemek için mısır glüteni unu kullanmanızı önerir.

Etiketleri Okuyun

Tıpkı yemeğinizdeki malzemeleri inceleyeceğiniz gibi, satın almadan önce gübre veya yabancı ot kontrolü ürününde ne olduğunu kontrol edin.

Jabbour, “Bazı organik olmayan ürünler sentetik pestisitler içerir, bu nedenle ürün etiketinde“ tehlikeli ”veya“ toksik ”gibi zararlı içeriklere işaret edecek kelimeler arayın.

Mann, yeşil alanlarınızı temiz tutmak istiyorsanız, doğal şeylere bağlı kalmanız gerektiğini söylüyor. Yine de, uzmanlar, muhteşem bir çimi korumak için en iyi yöntemin, toprak ve çimlerin uygun bakımı ile ürünleri uygulamanıza bile gerek kalmadan çok önce gerçekleştiğini kabul ediyorlar. Doğru organik çim bakımı rejimi ile, sentetik ve organik gübreler veya yabancı ot öldürücü arasında karar vermek gerekli olmayacaktır.