Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir?

Covid-19’dan dolayı pek evden çıkasımız yok, ama en azından ayakkabılarımız temiz ve hazır olacak. Beyaz deri spor ayakkabılarını, sadece birkaç sürtünme veya ciddi lekeleri olsun, nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu işlem için evinizde zaten bulunan malzemeleri kullanarak bir ovma macunu oluşturacağız. İşiniz bittiğinde, iyi giyilen beyaz spor ayakkabılarınız kutudan çıkmış gibi görünecek.

Ovalama Macunu Hazırlamak

Ciddi lekeleriniz varsa, yaklaşık 1 çorba kaşığı beyaz diş macunu (jel olmayan formül), 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı ılık su ile karıştırın. Kalın bir macun oluşturmak için biraz daha su veya karbonat eklemekten çekinmeyin. Bir diş fırçası veya temizlik bezi kullanarak macunu ayakkabılarınıza uygulayın, lekeleri çıkarmak için dairesel hareketlerle hafifçe ovun.

Nemli bir bezle silin, ardından tamamen kurutun. Lekeler hala oradaysa, işlemi tekrarlamak isteyebilirsiniz.

Sabun Kullanın

Islak bir bezi veya beyaz bir süngeri bir çubuk Fildişi Sabunu ile yıkayın. Hafif bir ovma hareketi kullanarak, lekeleri hareket ettirmek için sabunu ayakkabının üst kısmına uygulayın. Ovmayı bitirdiğinizde, fazla sabunu ve kalıntıyı nemli bir bezle silin, ardından ayakkabıyı temiz bir bezle kurulayın.

Ayakkabı Bağcıklarını Temizleme

Artık beyaz ayakkabılarınız pırıl pırıl temiz görünüyor, ayakkabı bağcıklarınızın da onlarla eşleşmesini isteyeceksiniz. Ayakkabı bağcığını temizlemenin en kolay yolu, küçük bir kaseyi ılık, sabunlu suyla doldurmaktır. Ayakkabıları temizlemeden önce ayakkabı bağcığı 10 dakika bekletin.

Ayakkabı bağcığı yırtılırsa veya yıpranırsa, yeni bir set satın almak ayakkabılarınızı yepyeni görünmenin kolay ve ucuz bir yoludur.