Ahşap mobilya nasıl temizlenir?

Ahşap yemek masanızı, sandalyelerinizi ve dolaplarınızı yenilemek düşündüğünüzden daha kolaydır. Ahşap mobilyaları bir profesyonel gibi nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ahşap mobilyaların zımba gibi sağlam kalmasını sağlayan bir dizayna sahip olmasının bir nedeni var. Sadece dayanıklı bir seçenek değil, aynı zamanda iyi yapılmış bir ahşap mobilya parçası, zamansız bir çekiciliğe sahiptir. Tabii ki, en sevdiğiniz parçaları kalıcı hale getirmek için açık veya koyu bir yüzeyle, yüzyıla uygun modern veya geleneksel olarak gitmeye karar verseniz de ahşap mobilyaları doğru bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Ahşabı temizlemek karmaşık gibi görünse de, basit bir yaklaşım her zaman en iyisidir. Yeni başlayanlar için, yeni ahşap mobilyalar satın alırken, her zaman satıcıdan parçanın bakımı için ipuçları isteyin. Her mobilya, leke ve ahşap türü farklı olduğundan, ahşap mobilyaları temizlemek için tek gövdeye uyan bir yaklaşıma sahip olmak zordur, ancak iyi bir kural ilk önce en hafif temizlik çözümleriyle başlamak ve yolunuzu bulmak şeklindedir. Ayrıca, masa veya sandalyeyi silmeden önce her zaman yeni temizleyicileri veya ürünleri göze çarpmayan bir noktada test etmelisiniz. Ahşap mobilyalarınızı temizlemeye başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Gerekli Malzemeler

  • Mikrofiber bezler
  • Şeffaf bulaşık sabunu
  • Mineral ispirtolar (isteğe bağlı)
  • Yarı katı mobilya cilası (isteğe bağlı)
  • Tülbent (isteğe bağlı)

Takip Edilmesi Gereken Adımlar

  1. Toz ve kiri gidermek için ahşap mobilyalarınızı nemli bir mikrofiber bezle silerek başlayın. Suyun tahtaya oturmasını asla istemezsiniz, bu yüzden başka bir kuru mikrofiber bezle hızla silin. Düzenli toz alma için, mikrofiber bezle hızlı bir şekilde silinmesi işe yarar.
  2. Ahşap mobilyalarınızda yapışkan kalıntı olan herhangi bir leke varsa, mikrofiber bir beze bir damla bulaşık deterjanı ekleyin ve kaplamanın zarar görmediğinden emin olmak için mobilyanın küçük, gözden uzak bir bölümünü test edin. Eğer iyiyse, birkaç damla bulaşık sabununu bir bardak suyla birleştirin işe koyulun. Ahşabı suya batırmaktan kaçının ve leke temizlendikten sonra alanı başka bir mikrofiber bezle kurulayın.
  3. Daha aşırı durumlarda, mineral ispirtolarını denemeniz gerekebilir. Yine, kaplamaları çıkarmayacağından emin olmak için önceden küçük bir noktayı test edin. İyi havalandırılmış bir alanda çalışarak temiz bir beze biraz mineral ispirto uygulayın ve yapışkan bölgeyi ovun. Ve eğer bu hala işe yaramazsa, parçayı tamir etmeyi düşünmeniz gerekebilir.
  4. Ahşap mobilyalarınıza bağlı olarak, onu korumak ve parlaklığını korumaya yardımcı olmak için biraz balmumu uygulamanız gerekebilir. Bir tülbent kullanarak, ahşap mobilyalara yarı katı bir balmumu (silikon olmadan) uygulayın. Balmumu macunu temiz bir mikrofiber bezle parlatmadan önce birkaç dakika ahşap yüzeyde bekletin. Bir kalıntı bırakabilecek cila spreylerinden kaçının.

Not: Yukarıda belirtildiği gibi, her zaman önce en az zarar veren temizleme yöntemiyle başlayın ve bir çözeltiyi bütün parçaya uygulamadan önce görünmeyen bir noktada test edin. En kötü senaryo, ne yapacağınızdan gerçekten emin değilseniz, yerel bir mobilya onarım şirketini arayın ve bir danışmanlık hizmeti sunup sunamayacaklarını görün.