Kadıköy Belediyesi’nden ‘Dükkan’ açıldı

Kadıköy Belediyesi tarafından ‘Atıksız Yaşam Hareketi’ başlatıldı. Bu kapsamda, kadın kooperatifleri başta olmak üzere yerel üreticinin ürünlerinin yer aldığı ‘Dükkan’, Feneryolu Atıksız Yaşam Pazarı’nda açıldı. Dükkan’da uzun ömürlü, ambalajsız, ekolojik ürünler yer alıyor. Geri dönüştürülebilir, uzun ömürlü eşyaların da yer aldığı “Dükkan”da, ürünler cam kavanoz, bez torba ve evden getirilecek kaplara konarak satılıyor.

Tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü, sürdürülebilir ve ekolojik ürünlere erişim imkanı sunan, tüketiciyle yerel ürün ve üreticiyi buluşturan ‘Dükkan’, Kadıköy’de açıldı. Açılışı Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı tarafından yapılan Dükkan’da, Anadolu’nun farklı noktalarındaki üreticilerden gelen ürünler de yer alıyor.

Tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratmak için Kadıköy’de Atıksız Yaşam Hareketi başlattıklarını ifade eden Şerdil Dara Odabaşı “Atıksız Yaşam Hareketinin ilk adımını atıksız Dükkan ile başlatıyoruz. Dükkanda bulunan ekolojik ürünlerin çoğu ambalajsız ya da depozitolu olarak satılacak, üreticiden doğrudan tüketiciye ulaşacak. Ayrıca alışveriş yaparken de atık çıkmamasını hedefliyoruz. Ürünler bez torba, cam kavanoz ya da evden getirilecek kaplarda tartılarak satılacak.” diye konuştu. Dükkanda bulunan bazı ürünler şöyle:

  • Gıda Ürünleri (ceviz, kahve, nohut, fasulye, bulgur çeşitleri, pirinç vb.)
  • Mutfak Ürünleri (meyve- sebze filesi, gıda bonesi, lif kabağı bulaşık süngeri vb.)
  • Temizlik Ürünleri (sabun cevizi, arap sabunu, çamaşır suyu tozu, organik asitli banyo temizleyici vb.)
  • Günlük Yaşam ve Seyahat Ürünleri (matara, çelik bardak, bal mumu, katlanır çatal kaşık, sefer tası vb.)
  • Kişisel Bakım ve Sağlık Ürünleri (tarak, sabun, ipek kese, metal jilet, keten kese vb.)
  • Evcil Hayvan Ürünleri (köpek tuvalet poşeti)