Susamayı geciktiren 7 sağlıklı yiyecek

Günlerimizi verandaya uzanarak, barbekümüzle bağ kurarak ve verandada serinletici kokteyller yudumlayarak geçirmeye hazırız. Ilık hava ve güneşin tatlı ışınları saatlerin mutlulukla geçmesine yardımcı olur… aman tanrım, bu baş ağrısı nereden geliyor?

Dehidrasyon çok yaygın bir yaz sıkıntısıdır. Ortalamadan daha yüksek sıcaklıklar, birçoğu bahçe veya bisiklet gibi fiziksel dış mekan aktiviteleriyle birleştiğinde ekstra su tüketimine neden olur. Karışıma plaj sızıntısı ve tuzlu atıştırmalık yiyecekler ekleyin ve pratikte dehidrasyon için yalvarır hale gelirsiniz. Yeterince su içmemek yorgunluğa, kas kramplarına, migrenlere, düşük tansiyona ve hatta organ yetmezliğine yol açabileceğinden bu son derece tehlikelidir.

Susuz kalmanın güneş keyfinizi bozmasına izin vermeyin. Su her zaman en iyi seçimdir, ancak birçok taze yaz yiyecekleri vücudunuza ihtiyaç duyduğu ekstra H2O’yu vermek için lezzetli bir yol olarak ikiye katlanır. İşte favorilerimizden bazıları.

Karpuz

karpuz

Bir fincan büyüklüğündeki porsiyonda, lif, antioksidanlar, C vitamini, A vitamini ve magnezyumun yanı sıra yarım bardak su alırsınız.

Hıyar

hiyar

Yüzde 95 su ile, bu sebze sulu kalmak için en iyilerinden biridir. Salatada servis yapın, limon ve otlar ile makarnaya karıştırın veya somonla eşleştirin.

Yağsız süt

sut

Bu listedeki diğer öğelerin çoğundan farklı olarak, bu taze bir meyve veya sebze değildir. Yağsız süt, düşük kalori miktarını, tam anlamıyla süt yağını “sulamak” için eklenen yüksek miktardaki sudan alır. Çalışmalar, az yağlı sütün egzersizden sonra da bizi nemlendirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir (sade su ve fonksiyonel içeceklere kıyasla). Bu kısmen, vücudumuzdaki sıvı kaybının yerini almaya yardımcı olabilecek sütteki elektrolitlere ve proteine bağlıdır.

Et suyu ve çorba

corba

Neredeyse tamamen sudan yapılmışlar. Bir sonraki piknik için paketleyerek soğuk bir çorba deneyebilirsiniz. Sebzelerin ekstra porsiyonları da çok daha fazla H2O içerir.

Çilekler

cilek

Ağırlıklarının yaklaşık yüzde 91’i sudan geliyor. Onları bir smoothie’de yudumlayın, bir meyve tepsisi içine atın.

Portakal

portakal

Portakal başına yarım fincan su vardır, bu da onları süper sağlam bir kaynak yapar. Bunları nasıl seçeceğiniz, saklayacağınız ve hazırlayacağınız hakkında bilgi edinin, ardından bu turuncu şamandıralardan birini plajda kitap okurken yiyin.

Kavun

kavun

Bir kavun yaklaşık yüzde 90 sudan oluşur ve porsiyon başına yarım bardaktan fazla su verir. Bu meyveyi pek çok nedenden dolayı seviyoruz, ancak üst kısımlardan biri, beyaz peynirli bir kavun salatası, bu nane ve narenciye tarafı veya bu tatlı köpüklü limonata gibi tatlı veya tuzlu yemeklerde servis edilebilir. Rakıya bire birdir.