Keyifle yudumlayacağınız ‘beyin açıcı’ 6 içecek

Uzun saatler bir iş üzerinde çalışmak, öğrenciler için ders çalışmak veya zihinsel olarak meşgul olmak için sürekli bir beyin gücü akışı gerekir. Beyninizi bir güç merkezine dönüştürmenin en iyi yolu, yedi ila dokuz saat kesintisiz bir uyku elde etmektir. Ayrıca iş hayatınızda toplantılara katılabilirsiniz. Öğrenciyseniz sınavlarla boğuşmanız gerekebilir. İyi haber şu ki, bu uzun saatler boyunca enerjinizi geliştirmek ve beyninizdeki bulanıklığı temizlemeye yardımcı olmak için pek çok şey var.

Limon suyu

Daha iyi sindirim ve cilt sağlığı için sabahları limon suyu içtiğinizi duymuş olabilirsiniz (bu tartışmalı olsa da). Ancak, limonların beyne daha fazla oksijene ulaşmasını ve işleyişini iyileştirmesini sağlayan yüksek seviyelerde potasyum içerdiğini bilmiyor olabilirsiniz. Su – limonlu olsun olmasın – beyninizin ve tüm vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlayan son derece nemlendirici olmanın ek bir yararına sahiptir.

“Hafif dehidratasyon, konsantrasyon, uyanıklık ve kısa süreli bellek gibi bilişsel işlevin bir takım önemli yönlerinde değişiklikler üretir,” diyor beslenme uzmanı Rebecca Ditkoff. “Öğleden sonra halsiz veya kafam bulanıksa, büyük bir bardak limon suyunun zihnimi yeniden canlandırdığını ve günün geri kalanında bana güç verdiğini anlıyorum.”

Pancar suyu

Pancar-suyu

Ditkoff, “Pancar, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan ve daha sonra beyne giden kan akışını artıran, zihinsel ve bilişsel işlevi iyileştirebilen nitrat bakımından zengindir” diye açıklıyor. “Bu, günümüzde artan bilişsel işlev ve gelecekte potansiyel olarak daha az demans riski anlamına gelir.” Pancar suyu egzersizle birleştirildiğinde bu etki çoğaltılabilir, bu nedenle egzersizden 30 dakika önce içmeyi düşünün.

Yeşil çay

Yesil-cay

Yeşil çay, yüzyıllardır bilişsel bir arttırıcı olarak kullanılan bir başka popüler içecektir. Ditkoff, “Yeşil çay, kahve asidi ile aynı faydalara sahiptir ve L-Theanine amino asidi eklenir.” Kendi başına, L-Theanine kaygıyı azaltabilir ve dopamin üretimini artırabilir. Kafein ile birlikte, beyin fonksiyonunu iyileştirmenin ve diğer kafeinli içeceklerden alabileceğiniz bazı gerginliği azaltmanın güçlü bir yoludur.

Meyveli Smoothie

Meyveli-Smoothie

Lezzetli olmanın yanı sıra, çilek, böğürtlen, yaban mersini ve acaí meyveleri gibi meyveler, uzun süreli beyin sağlığı ve yaşa bağlı hafıza kaybına yardımcı olabilir. Ditkoff, “Meyveler, hücreleri hasardan koruyan ve hatta beyindeki nöronların iletişim biçimini değiştirebilen antioksidanlar açısından zengindir.” Günlük çilek dozunuzu almanın kolay ve sağlıklı bir yolu, favorilerinizi kahvaltı veya atıştırmalık için bir smoothie’ye karıştırmak ve daha iyi bir anı yudumlamaktır.

Aslan Yelesi Mantarı

Aslan-Yelesi-Mantari

Mantarlar, antioksidanlar, lif ve B vitaminleri içeren ciddi bir beslenme güç merkezleridir. Fakat bazı mantarların beyninize de fayda sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Çalışmalar, düzenli olarak mantar tüketen kişilerde bilişsel yeteneklerde bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Aslanların büyüdükçe tüylü görünümleri nedeniyle böyle adlandırılan yele mantarları bu konuda özellikle güçlüdür. Aslanın yele mantarları, beyin hücrelerinin büyümesini uyaran iki bileşik içerir: hericenones ve erinacines. Ditkoff, “2011’de yapılan bir araştırma Aslan Yelesi Mantarının bilişsel işlev bozukluğunun azaltılmasını önlenmede yardımcı olabileceğini gösteriyor” diyor.

“Ancak, akılda tutulması gereken bir şey, farelere çalışmalar yapıldığından, insanlara odaklanan az sayıda araştırma çalışması olduğu için hala daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olduğu.” Aslan Yelesi Mantarını mutfak formunda bulmak zor olabilir, bu yüzden birçok kişi toz halindeki versiyonu satın alıp sıcak su, kahve veya bir smoothie’ye karıştırmayı tercih eder.

Sıcak çikolata

Sicak-cikolata

İş arkadaşlarımdan biri, çılgın verimliliğini her gün öğle yemeğinden sonra süper bitter çikolata içtiği ya da yediği gerçeğine borçlu. Bunun normalde tatlı yemek için bir bahane olduğunu düşünürdüm, ama onun çikolatalı argümanı aslında biraz kilo verdiriyor. Ditkoff, “Kakao, hafızadan dikkate öğrenmeye kadar bilişsel işlevleri korumaya ve geliştirmeye yardımcı olabilecek flavanoller açısından zengindir.” Diyor. Sıcak çikolatanızın faydalarını elde etmek için en az yüzde 70 kakao içeren koyu çikolata kullandığından emin olun.