Eve yeni bir bitki almadan önce dikkat edilmesi gereken 5 şey

Evinize yeni bir ev bitkisi getirmek, umut dolu ve olasılıkla heyecan verici bir andır. Çoğumuz yeni bir kauçuk ağacı seçip yapraklarıyla oturma odalarımızda ne kadar harika görüneceklerini düşünüyoruz. Yeni bir bitki satın almadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Bitki alışveriş gezisi öncesinde ve sırasında yapılan küçük bir araştırma sizi üç hafta sonra eğreltiotu kaybetme hayal kırıklığından kurtarabilir. İşte yeni bitki bebeklerini karşılarken güneş ışığından neme, saksı toprağına kadar akılda tutulması gereken beş şey.

Evcil Hayvanlarınız ve Çocuklarınız

Bitki alışverişinde unutulması kolay bir faktör, yeni bitkinin evcil hayvanlarınız ve çocuklarınızla nasıl geçineceğidir. Neyse ki, bitkilerin köpekler veya kediler için zehirli olup olmadığını kontrol etmenin kolay bir yolu var: sadece ASPCA‘nın geniş veritabanında arama yapın. Bitkinin toksisitesine bağlı olarak, bir yaprak üzerindeki bir kırıntı bile evcil hayvanınızı hasta edebilir. Veritabanındaki her bitkiyi eve getirmeden önce kontrol edin.

Evde küçük çocuklarınız varsa, bitki yerleştirmeyi dikkatlice düşünün. Yürümeye başlayan çocuğunuzu saksı toprağını kazmaya teşvik eden büyük, yerde duran bir bitkiden kaçınmak isteyebilirsiniz, bunun yerine mutfak dolaplarınızın üzerine yerleştirilebilen takip eden sarmaşıkları tercih edebilirsiniz.

Güneş ışığı veya düşük ışıklı alan

Alışverişe başlamadan önce, bitkinin nerede yaşayabileceğini düşünün. Güneşli bir oturma odanız veya düşük ışıklı bir banyonuz varsa, her bölgedeki güneş ışığı miktarının bitki seçimlerinizi yönlendirmesine izin verin. Biraz yeşillik kullanabileceğiniz gölgeli bir yeriniz varsa, philodendron gibi favori düşük ışıklı houseplant’larımızdan bazılarına göz atın.

Evinizdeki Nem miktarı

Yaşadığınız yere, evinizin ısıtma sistemine ve bir nemlendiriciyi 7/24 çalışır durumda tutmanıza bağlı olarak, evler çok farklı nem seviyelerine sahip olabilir. Ev bitkileri seçerken bunu aklınızda bulundurun. Monstera gibi tropik bitkiler havadaki nemi severken, bir çeşit etli yeşim kuru havayı tolere edebilir.

Kalbinizi evinizin nem seviyesine uymayan belirli bir çeşitte ayarladıysanız, bitkiyi sık sık buğulanmak veya nemlendirici veya nem gidericiye yatırım yapmak yardımcı olabilir.

Bağlılık Seviyeniz

Programınızı düşünün. Yapılacaklar listenizle başa çıkmak için zamanınız yoksa, kendinize bir iyilik yapın ve bakımı kolay ev bitkilerine sadık kalın. Az bakım gerektiren bir yılan bitkisi, arada sırada sulamayı unutsanız bile hayatta kalacaktır, ayrıca böceklere karşı dayanıklıdır.

Saksı Toprağı (ve Drenaj)

Yüksek kaliteli saksı toprağına yatırım yapmak, iç mekan bitkilerinin gelişmesi için belki de daha önemlidir, çünkü dış mekan bitkileri gibi çevredeki kirden besin ememezler. Çoğu standart saksı karışımı, turba yosunu, vermikülit ve perlitin bir karışımıdır (bu son ikisi toprağı havalandırmaya ve su akışını yavaşlatmaya yardımcı olur). Özellikle gübre içermeyen bir saksı karışımıyla başlıyorsanız, ev bitkilerinizi gübrelemek için bir rutin başlatmak istersiniz (bakım etiketini ne sıklıkta kontrol edin).

Yeni houseplant’ınızı saklarken, yeterli drenaja sahip olduğundan emin olun. Drenaj deliği olan bir saksıya bakın ve mobilyalarınızı korumak için altına bir tutucu yerleştirin. Alternatif olarak, bir tencerenin dibindeki bir kayalar veya çakıl tabakası, kökleri çürümeyi önlemeye yardımcı olarak ayakta duran suyun üzerinde yükselmeye yardımcı olabilir.