En popüler 8 protein deposu fasulye türü

Baklagiller protein katkılarıyla verdiğiniz her bir liraya değer. Ayrıca salatalara ve çorbalara dolgu ilaveleri yaparlar, lezzetli soslar halinde harmanlanabilir, tacolara veya burritolara eklenebilir veya olduğu gibi basit bir garnitür olarak servis edilebilirler.

Kurutulmuş fasulyeleri tariflerde kullanırken, pişirmek için bol tuzlu su kullanmayı unutmayın ve çok uzun süre ısıtmamaya dikkat edin.

İster konserve ister kurutulmuş kullanılsın, fasülyeler birçok farklı şekil, boyut, renk, doku ve tatlara sahiptir. İşte bulacağınız en yaygın sekiz fasulye türü.

Siyah Fasülye

siyah-fasulye

Magnezyum açısından zengin olan bu baklagiller, kadifemsi bir dokuya ve pastırma veya patates kızartması gibi dumanlı tatlarla iyi giden ince tatlı bir tada sahiptir. Mevsim salataları için parlak renkli sebzeleri ve meyveleri parlak mor-siyah fasulyelerle eşleştirin. Siyah fasulye kurutulmuş veya konserve olarak mevcuttur.

Nohut

nohutFotoğraf lisansı: Jennifer Causey

Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohut, dünyadaki diğer tüm fasulyelerden daha fazla tüketilmektedir. Yuvarlak ve sert, cevizli bir tada sahiptirler.

Börülce

Fotoğraf lisansı: Sang An

Küçük, dolgun ve benekli bu fasulyeler mükemmel bir folat kaynağıdır (hamile kadınlar için önemlidir). Pastırma ve jambon gibi tuzlu etleri tamamlar.

Barbunya

barbunyaFotoğraf lisansı: Dana Gallagher

Bu açık kahverengi çekirdeklerde önemli miktarda lif ve protein bulundurur. Topraksı lezzetleri ve pürüzsüz dokuları dip soslarda ve güveçlerle iyi gider.

Cannellini fasulyesi

cannellini-fasulyesiFotoğraf lisansı: Greg Dupree

Bu büyük, pembe bej mutfak kurtarıcıları (beyaz İtalyan barbunya fasulyesi olarak da bilinir) kremsidir ve nefis aromalıdır.

Lima fasulyesi

lima-fasulyesi

Yeşil, yassı, oval şekilli lima fasulyeleri – hem daha büyük, potasyum dolgulu tereyağı (veya Fordhook) fasulyeleri hem de daha tatlı bebek lima fasulyeleri – tereyağlı bir tada ve peltemsi hale gelebilen nişastalı bir iç kısma sahiptir, bu nedenle en iyisi hızlı sote yapmaktır. Genellikle pişmiş ve dondurulmuş olarak satılırlar.

Harika kuzey fasulyesi

Bu küçük, beyaz, böbrek şeklindeki çekirdekler özellikle iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Hafif oldukları ve baharatları kolayca emdikleri için güveç ve çorbalarda işe yararlar.

Fasulye

fasulye

Kırmızımsı kabuğu ve beyaz iç kısmı ile bilinen bu popüler biber içeriği, protein, kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri, demir ve yaban mersini ile yaklaşık aynı miktarda kanserle savaşan antioksidan içerir.