Siyah çayın faydaları

Siyah çay, su dışında dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Camellia sinensis bitkisinden gelir ve genellikle Earl Grey, İngiliz kahvaltısı veya chai gibi farklı tatlar için diğer bitkilerle harmanlanır. Türkiye’de de Karadeniz bölgesinde yetişir ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkeye getirilmiştir.

Tadı daha güçlüdür ve diğer çaylardan daha fazla kafein içerir, ancak kahveden daha az kafein içerir. Siyah çay ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve bileşikler içerdiğinden çeşitli sağlık yararları sunar.

İşte hepsi bilim tarafından desteklenen siyah çayın 10 sağlık faydası.

1. Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Antioksidanların bir dizi sağlık yararı sağladığı bilinmektedir. Bunları tüketmek, serbest radikalleri yok etmeye ve vücuttaki hücre hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sonuçta kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Polifenoller, siyah çay dahil bazı yiyecek ve içeceklerde bulunan bir tür antioksidandır. Kateşinler, theaflavinler ve thearubiginler dahil olmak üzere polifenol grupları, siyah çaydaki ana antioksidan kaynaklarıdır ve genel sağlığı geliştirebilir.

Aslında, sıçanlarda yapılan bir çalışmada, theaflavinlerin siyah çaydaki rolü ve diyabet, obezite ve yüksek kolesterol riski incelendi. Sonuçlar, theaflavinlerin kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü gösterdi.

Başka bir çalışma, yeşil çay ekstresinden elde edilen kateşinlerin vücut ağırlığı üzerindeki rolünü inceledi. 12 hafta boyunca günlük olarak çaydan 690 mg kateşin içeren bir şişe tüketenlerin vücut yağında azalma gösterdiği tespit edildi.

Pek çok takviye antioksidan içerirken, bunları tüketmenin en iyi yolu yiyecek ve içeceklerdir. Aslında, bazı araştırmalar antioksidanların ek formda alınmasının sağlığınıza zarar verebileceğini bulmuştur.

2. Kalp Sağlığını Artırabilir

Siyah çay, kalp sağlığına fayda sağlayan flavonoidler adı verilen başka bir antioksidan grubu içerir. Çayın yanı sıra, flavonoidler sebzelerde, meyvelerde, kırmızı şarapta ve bitter çikolatada bulunur.

Bunları düzenli olarak tüketmek, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek trigliserit seviyeleri ve obezite dahil olmak üzere kalp hastalığı için birçok risk faktörünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Randomize kontrollü bir çalışma, 12 hafta boyunca siyah çay içmenin trigliserid değerlerini %36, kan şekeri seviyelerini %18 ve LDL / HDL plazma oranını %17 düşürdüğünü buldu. Başka bir çalışma, günde üç fincan siyah çay içenlerin kalp hastalığı geliştirme riskinin %11 oranında azaldığını buldu.

Günlük rutininize siyah çay eklemek, antioksidanları diyetinize dahil etmenin ve gelecekteki sağlık komplikasyonları riskinizi potansiyel olarak azaltmanın kolay bir yoludur.

3. “Kötü” LDL Kolesterolü Düşürebilir

Vücut, kolesterolü vücuda taşıyan iki lipoprotein içerir. Biri düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), diğeri ise yüksek yoğunluklu lipoproteindir (HDL).

LDL, kolesterolü vücuttaki hücrelere taşıdığı için “kötü” lipoprotein olarak kabul edilir. Bu arada, HDL, kolesterolü hücrelerinizden uzağa ve atılacak karaciğere taşıdığı için “iyi” lipoprotein olarak kabul edilir.

Vücutta çok fazla LDL olduğunda, arterlerde birikebilir ve plak adı verilen mumsu birikintilere neden olabilir. Bu, kalp yetmezliği veya felç gibi sorunlara yol açabilir. Neyse ki, bazı araştırmalar çay tüketmenin LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Randomize bir çalışma, günde beş porsiyon siyah çay içmenin, kolesterol seviyeleri hafif veya hafif yükselmiş kişilerde LDL kolesterolü %11 azalttığını buldu. 47 kişide yapılan başka bir randomize üç aylık çalışma, geleneksel Çin siyah çayı ekstraktının ve bir plasebonun LDL seviyeleri üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

Sonuçlar, siyah çay içenlerde, herhangi bir istenmeyen yan etki olmaksızın, plaseboya kıyasla LDL seviyelerinde önemli bir düşüş gösterdi. Araştırmacılar, siyah çayın kalp hastalığı veya obezite riski taşıyan kişilerde kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğu sonucuna varmışlardır.

4. Bağırsak Sağlığını İyileştirebilir

Araştırmalar, bağırsağınızdaki bakteri türünün sağlığınızda önemli bir rol oynayabileceğini bulmuştur. Bunun nedeni, bağırsakta trilyonlarca bakteri ve bağışıklık sisteminizin % 70-80’ini içermesidir. Bağırsağınızdaki bakterilerin bir kısmı sağlığınız için faydalı olsa da, bazıları değildir.

Aslında, bazı araştırmalar, bağırsağınızdaki bakteri türünün, iltihaplı bağırsak hastalığı, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, obezite ve hatta kanser gibi belirli sağlık durumlarının riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmüştür.

Siyah çayda bulunan polifenoller, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek ve Salmonella gibi kötü bakterilerin büyümesini engelleyerek sağlıklı bir bağırsağın korunmasına yardımcı olabilir.

Ek olarak, siyah çay, zararlı maddeleri öldüren ve sindirim sisteminin iç yüzeyini onarmaya yardımcı olarak bağırsak bakterilerini ve bağışıklığı iyileştiren antimikrobiyal özellikler içerir. Bununla birlikte, siyah çayın rolü ve bağışıklık fonksiyonu hakkında güçlü bir sonuca varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Yüksek tansiyon dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanı etkiler. Kalp ve böbrek yetmezliği, felç, görme kaybı ve kalp krizi riskinizi artırabilir. Neyse ki, diyetinizdeki ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler kan basıncınızı düşürebilir.

Randomize, kontrollü bir çalışma, siyah çayın kan basıncını düşürmedeki rolüne baktı. Katılımcılar altı ay boyunca günde üç fincan siyah çay içti. Sonuçlar, siyah çay içenlerin plasebo grubuna kıyasla sistolik ve diyastolik kan basıncında önemli bir düşüş olduğunu buldu.

Bununla birlikte, siyah çayın tansiyon üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar karışıktır. 343 katılımcıyı içeren beş farklı çalışmanın meta-analizi, dört hafta boyunca siyah çay içmenin kan basıncı üzerindeki etkisine baktı.

Sonuçlar kan basıncında bazı gelişmeler bulsa da, araştırmacılar bulguların önemli olmadığı sonucuna vardı. Günlük olarak siyah çay içmek ve stres yönetimi stratejileri gibi diğer yaşam tarzı değişikliklerini dahil etmek, yüksek tansiyonu olanlara fayda sağlayabilir.

6. Felç Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Beyindeki bir kan damarı tıkandığında veya yırtıldığında bir inme meydana gelebilir. Dünya çapında ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Neyse ki, felçlerin %80’i önlenebilir. Örneğin, diyetinizi, fiziksel aktivitenizi, tansiyonunuzu yönetmek ve sigara içmemek felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

İlginç bir şekilde, araştırmalar siyah çay içmenin felç riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini buldu. Bir çalışma, 10 yıldan fazla bir süredir 74.961 kişiyi izledi. Günde dört veya daha fazla bardak siyah çay içenlerin, çay içmeyenlere göre %32 daha düşük inme riskine sahip olduğu bulundu.

Başka bir çalışmada, 194.965’in üzerinde katılımcı dahil olmak üzere dokuz farklı çalışmadan elde edilen veriler gözden geçirildi. Araştırmacılar, günde üç fincandan fazla çay (siyah veya yeşil çay) içen kişilerin, günde bir fincandan daha az çay içenlere kıyasla %21 oranında inme riskinin azaldığını keşfettiler.

7. Kan Şekeri Düzeylerini Düşürebilir

Yüksek kan şekeri seviyeleri, tip 2 diyabet, obezite, kardiyovasküler hastalık, böbrek yetmezliği ve depresyon gibi sağlık komplikasyonları riskinizi artırabilir. Özellikle şekerli içeceklerden büyük miktarda şeker tüketmenin kan şekeri değerlerini ve tip 2 diyabet riskini artırdığı gösterilmiştir.

Şeker tükettiğinizde pankreas, şekerin enerji için kullanılacak kaslara taşınması için insülin adı verilen bir hormon salgılar. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla şeker tüketirseniz fazla şeker yağ olarak depolanır.

Siyah çay, vücutta insülin kullanımını artırmaya yardımcı olduğu bulunan, tatlandırılmamış harika bir içecektir. Bir test tüpü çalışması, çayın ve bileşenlerinin insülin artırıcı özelliklerine baktı. Sonuçlar, siyah çayın insülin aktivitesini 15 kattan fazla artırdığını gösterdi. Araştırmacılar, çaydaki birkaç bileşiğin, özellikle epigallocatechin gallate adlı bir kateşinin insülin seviyelerini iyileştirdiği gösterildi.

Farelerde yapılan bir başka çalışmada, siyah ve yeşil çay ekstresinin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Sonuçlar, hem kan şekerini düşürdüklerini hem de vücudun şekeri metabolize etme şeklini iyileştirdiklerini buldu.

8. Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

100’den fazla farklı kanser türü vardır ve bazıları önlenebilir değildir. Bununla birlikte, siyah çayda bulunan polifenoller kanser hücresinin hayatta kalmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir test tüpü çalışması, çaydaki polifenollerin kanser hücreleri üzerindeki etkilerini analiz etti. Siyah ve yeşil çayın kanser hücresi büyümesini düzenlemede ve yeni hücre gelişimini azaltmada rol oynayabileceğini gösterdi.

Başka bir çalışma, siyah çaydaki polifenollerin meme kanseri üzerindeki etkilerini analiz etti. Siyah çayın hormona bağlı göğüs tümörlerinin yayılmasının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Siyah çayın kanser için alternatif bir tedavi olarak görülmemesi gerekmesine rağmen, bazı araştırmalar siyah çayın kanser hücresinin hayatta kalmasını azaltmaya yardımcı olma potansiyelini göstermiştir. Siyah çay ve kanser hücreleri arasındaki bağlantıyı daha net bir şekilde belirlemek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

9. Odağı Geliştirebilir

Siyah çay, kafein ve L-theanine adlı bir amino asit içerir, bu da uyanıklığı ve odaklanmayı iyileştirebilir. L-theanine beyindeki alfa aktivitesini artırarak gevşeme ve daha iyi odaklanma sağlar.

Araştırmalar, L-theanine ve kafein içeren içeceklerin, L-theanine’nin beyin üzerindeki etkileri nedeniyle odaklanma üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Pek çok kişinin çay içtikten sonra kahve gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla daha istikrarlı enerji bildirmesinin nedeni bu olabilir.

İki rastgele çalışma, siyah çayın doğruluk ve uyanıklık üzerindeki etkilerini test etti. Her iki çalışmada da siyah çay, plaseboya kıyasla katılımcılar arasında doğruluğu ve kendi kendine bildirilen uyanıklığı önemli ölçüde artırdı. Bu, enerjiyi iyileştirmek ve çok fazla kafeinsiz odaklanmak istiyorsanız siyah çayı harika bir içecek yapar.

10. Yapması Kolay

Siyah çay sizin için iyi olmasının yanı sıra yapımı da kolaydır. Siyah çay yapmak için önce suyu kaynatın. Mağazadan satın alınan poşet çay kullanıyorsanız, bir bardağa bir poşet çay ekleyin ve sıcak suyla doldurun.

Gevşek yaprak çay kullanıyorsanız, bir süzgeçte her altı ons su için 2-3 gram çay yaprağı kullanın. Tat tercihinize göre çayın suda 3-5 dakika demlenmesine izin verin. Daha güçlü bir çay için, daha fazla çay yaprağı kullanın ve daha uzun süre demleyin. Demledikten sonra çay yapraklarını veya çay poşetini sudan çıkarın ve tadını çıkarın.

Sonuç

Kahve veya enerji içeceklerinden daha az kafein içeren, düşük kalorili, şekersiz bir içecek arıyorsanız siyah çay harika bir seçenektir.

Güçlü, benzersiz bir tada sahiptir ve birçok sağlık yararı sağlayabilen bol miktarda antioksidan içerir. Bunlar arasında gelişmiş kolesterol, daha iyi bağırsak sağlığı ve düşük kan basıncı bulunur.

Hepsinden iyisi, yapımı basittir ve birçok mağazada veya çevrimiçi olarak kolayca bulunabilir. Daha önce yapmadıysanız, sağlığa sayısız faydalarından yararlanmak için siyah çayı denemeyi düşünün.