Cevizin faydaları nelerdir?

Zengin ve tereyağlı lezzetleri sayesinde, mezelerde, tatlılarda ve benzer şekilde ana yemeklerde ortak bir içeriktir. Uzun bir temel besin listesiyle övünseler de, kalori ve yağ bakımından da zengindirler, bu da birçoklarının sağlıklı olup olmadıklarını merak etmelerine neden olur. Bu makale, cevizlerin sizin için iyi olup olmadığını belirlemek için yapılan araştırmaya daha yakından bakmaktadır.

Cevizin besin kaynakları

Cevizler birçok önemli besin maddesi bakımından zengindir. Özellikle bakır, tiamin ve çinkonun yanı sıra iyi bir lif kaynağıdırlar. 28 gram ceviz aşağıdaki besinleri içerir:

 • Kalori: 196
 • Protein: 2,5 gram
 • Yağ: 20,5 gram
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Elyaf: 2,7 gram
 • Bakır: Günlük Değerin (DV)% 38’i
 • Tiamin (B1 vitamini): DV’nin% 16’sı
 • Çinko: DV’nin% 12’si
 • Magnezyum: DV’nin% 8’i
 • Fosfor: DV’nin% 6’sı
 • Demir: DV’nin% 4’ü

Bakır, sinir hücresi işlevi, bağışıklık sağlığı ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönüyle ilgili önemli bir mineraldir. Bu arada, tiamin veya B1 vitamini, vücudunuzu beslemeye yardımcı olmak için karbonhidratları enerjiye dönüştürmek için gereklidir. Çinko, cevizlerde bulunan başka bir önemli mineraldir ve bağışıklık işlevi, hücre büyümesi, beyin işlevi ve yara iyileşmesi için gereklidir.

Cevizin Faydaları

Cevizlerin sağlık açısından pek çok yararı vardır. Cevizler lif, bakır, tiamin ve çinko gibi birçok temel besin maddesi bakımından zengin bir ağaç yemişidir. İyileştirilmiş kan şekeri kontrolü, kalp sağlığı ve beyin işlevi dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Besleyici bir diyetin bir parçası olarak ve bir dizi farklı tarifte ölçülü olarak tüketebilirsiniz.

cevizin-faydalari

Kalp sağlığını iyileştirir

Cevizler, kalp sağlığına fayda sağlayabilecek bir tür yağ olan tekli doymamış yağ asitleri için harika bir kaynaktır.

Arterlerin daralması ile karakterize edilen koroner arter hastalığı olan 204 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 1 ons (30 gram) ceviz yemenin kandaki toplam kolesterolün HDL (iyi) kolesterole oranını iyileştirdiği bulundu.

Benzer şekilde, normal kolesterol seviyelerine sahip 19 kişide yapılan daha eski bir çalışma, her gün 2.5 ons (68 gram) ceviz yiyenlerin, 8 hafta sonra LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin, kontrol grubundakilere kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu.

Diğer araştırmalar, cevizler de dahil olmak üzere artan ağaç kuruyemişlerinin toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit düzeylerinin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini gösteriyor, bunların hepsi kalp hastalığı için risk faktörleri.

ceviz

Kan şekerini dengeler

Bazı araştırmalar, cevizlerin kısmen lif içeriğinden dolayı daha iyi kan şekeri kontrolünü destekleyebileceğini göstermektedir.

Kabuklu yemişler esas olarak suda çözünmeyen lifler içermelerine rağmen, aynı zamanda bir miktar çözünür lif de içerirler. Çözünür lif suda çözünür, vücudunuzda sindirilmeden hareket eden ve şekerin kana emilimini yavaşlatan jel benzeri bir malzeme oluşturur.

Aşırı kilolu veya obeziteye sahip 26 yetişkinde yapılan küçük bir çalışma, 4 hafta boyunca cevizli zengin bir diyet yemenin vücudun insülini etkili bir şekilde kullanma yeteneğini geliştirdiğini buldu. İnsülin, şekeri kan dolaşımınızdan hücrelerinize taşıyan hormondur.

Dahası, bu diyet, insülin üretiminden sorumlu olan pankreastaki beta hücrelerinin işlevini iyileştirdi. Benzer şekilde, 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, diyetinize ağaç kuruyemişleri eklemenin, uzun vadeli kan şekeri kontrolünün bir ölçüsü olan hemoglobin A1C seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

ceviz

Beyin işlevini teşvik eder

Cevizler, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri dahil olmak üzere beyin işlevine fayda sağlayabilecek besinlerle doludur. Özellikle tekli doymamış yağ asitleri, zihinsel düşüşün azalması ve iltihaplanmanın azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Aslında, 40 yıldan fazla süren 15.000’den fazla kadında yapılan büyük bir araştırma, daha yüksek bir fındık tüketimini, gelişmiş uzun vadeli bilişle ilişkilendirdi. Benzer şekilde, 4.822 yaşlı yetişkinde yapılan bir araştırma, günde en az 1/3 ons (10 gram) fındık yiyenlerin zayıf bilişe sahip olma olasılığının % 40 daha az olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, pikan cevizinin beyin fonksiyonlarını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

cevizin-faydalari-nelerdir

Cevizin zararları

Cevizin çeşitli potansiyel sağlık yararları ile bağlantılı olmasına rağmen, dikkate alınması gereken bazı dezavantajlar vardır.

İlk olarak, ağaç yemişlerine alerjisi olanlar, badem, kaju fıstığı, kestane ve ceviz gibi diğer ağaç fıstığı türleriyle birlikte onlardan kaçınmalıdır.

Kalori bakımından da nispeten yüksek olduklarını ve her 28 gramlık porsiyonda yaklaşık 200 kaloriye sahip olduklarını unutmayın. Bu nedenle, birden fazla porsiyon yemek, günlük kalori alımınızı artırabilir ve bu, diyetinizde veya fiziksel aktivite seviyenizde başka ayarlamalar yapmazsanız kilo alımına katkıda bulunabilir.

Bu nedenle, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, alımınızı azaltın. Dahası, şeker veya tuz eklenmemiş doğal cevizleri tercih etmek en iyisidir.

Cevizler temel besinlerle doludur ve çok yönlü, sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı olabilir. Porsiyon boyutlarınıza dikkat ettiğinizden ve bir seferde yaklaşık 28 gram veya yaklaşık 20 pekan cevizini koyduğunuzdan emin olun.

Ekstra gevreklik ve besinler için bir sonraki yoğurt parfe, salata veya yulaf ezmenize bu lezzetli kuruyemişlerden bir avuç dolusu serpmeyi deneyin. Ayrıca iz karışımında da iyi çalışırlar veya kekler, krepler veya muzlu ekmek gibi unlu mamullerde doğranırlar. Alternatif olarak, hareket halindeyken hızlı, kullanışlı ve besleyici bir atıştırmalık için kendi başlarına çiğ cevizlerin tadını çıkarın.