En iyi besin saklama yöntemleri

Daha çevre dostu bir yaşam tarzı yaratmaya başlarsanız, işe mutfaktan başlamalısınız. Daha sürdürülebilir bir şekilde nasıl yemek yenileceğine aşina olabilirsiniz, ancak besin maddelerini saklamak, sarmak, dondurmak ve paketlemek için kullanılan tonlarca tek kullanımlık plastik ürününü çöpe attığınızı hatırlayabilirsiniz. Bu alışkanlığın gerçekten ne kadar kötü olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Kolektif plastik bağımlılığı, çevre üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etkiye sebep olur. Bunun yerine yiyecek saklama yöntemlerinde aşağıdaki ‘sıfır atık’ kurallarını uygulayabilirsiniz.

2017’de yapılan bir araştırmaya göre, plastiklerin %91’i asla geri dönüştürülmüyor, yani çöplüklere ve okyanuslara düşüyorlar. Tamamen plastikten arındırmanıza gerek yoktur, ancak özellikle mutfakta kullanımınızı azaltmak, ailenizin ve gezegenin sağlığını korumak için uzun bir yol kat edebilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte gıda deponuzda tek kullanımlık plastiklerinden kurtulmanın en iyi beş yolu.

silikon-saklama

Yeniden Kullanılabilir Silikon Torbalar

Yeniden kullanılabilir silikon çantalar bir cankurtarandır ve onları hemen her gün mutfağınızda kullanabilirsiniz. Plastik poşete koyacağınız her şeyin yerini silikon poşetler alır, ancak en büyük fark onları tekrar tekrar kullanabilmenizdir. Ayrıca, gıda sınıfı silikon bulaşık makinesinde, mikrodalgada, fırında ve dondurucuda güvenlidir. Ve birçok plastik saklama ürününün aksine, 200 santigrat dereceye kadar ısıdan zarar görmezler.

balmumu-ambalaji

Balmumu Ambalajları

Balmumu ambalajları, balmumu ile aşılanmış pamuklu çarşaflardır ve plastik streç sargı için mükemmel bir değişim olan esnek tabakalar oluşturur. Elinizin ısısı, ambalajları yumuşatır, böylece onları kaselerin üzerine, yiyeceklerin etrafına ve kapaklarını kaybetmiş kavanozların üzerine yerleştirebilirsiniz. Balmumu tabakaları biyolojik olarak parçalanabilir, soğuk suda çok kolay temizlenir ve arkasında yapışkan bir kalıntı bırakmaz. Ayrıca sinir bozucu plastik örtüler gibi etraflarına asla dolanmayacaklar.

silikon-kapak

Silikon Kapaklar

Silikon kapaklar, balmumu ambalajlarıyla elde edebileceğinize nazaran bir kap etrafında biraz daha sıkı bir sızdırmazlık sağlamak istediğinizde başka bir plastik sargı yerine geçer. Bu esnek gıda sınıfı silikon tabakalar, kaseleri, kavanozları, tencereleri aşar ve hatta meyveleri taze tutmak için kavun gibi keser. Mutfağınızda en fazla kullanım için farklı boyutlarda bir set satın alın.

cam-kaplar

Cam kaplar

Cam kaplar yiyecek depolamada kraldır. Dondurucu, mikrodalga fırın, fırın ve bulaşık makinesi için güvenlidirler ve gözeneksiz yüzeyleri kokuları tutmaz. Cam kaplar plastik muadillerinden daha pahalı olsa da yatırıma değer. Cam ayrıca plastikten çok daha uzun süre dayanır ve elveda demeye hazır olduğunda %100 geri dönüştürülebilir.

kavanozlar

Cam Şişelerin ve Kapların Yeniden Kullanılması

Badem ezmesi, reçel, turşu vb. gibi boş cam kavanozlara tutunarak, cam gıda depolamanın avantajlarından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yine de plastik kapları tekrar kullanırken dikkatli olun. Amaç iyi olsa da, yeniden kullanılmak üzere tasarlanmamış plastikler çok dayanıklı değildir ve çizilip ısıya maruz kaldıklarında, plastikteki kimyasallar sakladığınız yiyecek veya içeceğin içine sızabilir. Cam kaplar, tahıllar, kuruyemişler ve toplu olarak satın alabileceğiniz diğer yiyecekler gibi kuru ürünleri saklamak için de mükemmeldir. Mağazaya yeniden kullanılabilir kumaş veya file torbalar getirin, bunları doldurun ve eve vardığınızda bir cam kavanoza aktarın.